| Sadop a întrebat:

Pentru a ocupa un post de profesor la o scoala ( nu ai mai lucrat inainte in invatamant ) trebuie obligatoriu sa dai examenul de titularizare, nu?

5 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Nu neaparat, doar daca vrei sa fii titular pe post trebuie sa dai examenul de titularizare. Dar pentru inceput, inainte de a fi titular, poti lucra si ca suplinitor si pentru asta trebuie doar sa dai un examen scris sau/si oral la Inspectoratul Judetean. Daca treci de acel examen, esti numit ca profesor suplinitor pentru materia respectiva pentru o anumita perioada. Apoi, poti da titularizarea si astfel poti ramane stabil pe post.

| Balmung a răspuns:

Da, titlularizarea este un examen esential si primul ca importanta in obtinerea postului de profesor. De fiecare data cand o sa vrei sa aplici la o scoala o sa fi nevoita sa dai acest examen indiferent ca ai defintivatul, gradul I, II sau doctoratul. De exemplu si daca esti titular la o scoala si revii dupa concediul maternal tot trebuie sa dai titularizarea, sau daca vrei sa predat la o alta unitate de invatamant sa-ti completezi catedra-numarul de ore.

| sebipopescu1 a răspuns:

Da

| 7uPCR7 a răspuns:

Normal

| VanessaTya a răspuns:

Nu stiu prea multe despre acest subiect, dar stiu ca trebuie sa ai modulul psihopedagogic, daca il ai iti va fi mult mai usor, eu asta stiu.
Sper sa-ti fie de folos. BAFTA!winking

| morningstar a răspuns (pentru VanessaTya):

Asta se face in cursul facultatii, este un simplu curs si ca suplinitor poti preda chiar daca esti in primul an de facultate si nu ai apucat sa termini modulul asta.