| vreauuncont a întrebat:

Poate cineva sa descrie meseria de translator( ceva pe engleza si o limba aparte)? Imi este foarte neclar cu ce se ocupa, ce facultate trebuie sa faca si asa mai departe. Vreau cat mai multe detalii astfel incat sa am o imagine clara.

1 răspuns:
| Teo a răspuns:

Pai meseria de translator e ceva cam de genul:
Ex:Eu sunt o persoana importanta in lumea modei si am o intalnire cu un creator de moda din franta si te chem pe tine sa ma ajuti cu tradusul din franceza in romana pentru a putea intelege si invers pentru a putea si francezul sa inteleaga ce vreau eu sa spun.Cam asta este meseria, dar poti sa fi translator intr-o ambasada, consulat sau firma(traduci actele din engleza in romana de ex).
Sper ca te-am ajutat catusi de cat.happy