Întrebare recomandată | redmonster777 a întrebat:

Pot sa fiu incadrat din sursa externa la jandarmerie iar in același timp sa îmi continui studiile la facultate? Poate sună penibil, dar nu prea sunt informat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu poti, timpul nu-ti permite.
Exceptie ar fi daca faci facultatea la ID (invatamant la distanta).

| redmonster777 explică (pentru Ioandelasal):

Stiti cumva dacă este o diferenta la salar dintre încadrarea directa si finalizarea studiilor ca și subofițer jandarm? Si nu, nu sunt din ala care vrea doar bani, chiar îmi doresc sa fiu jandarm dar baremul medical ma declara inapt pentru intrarea in scoala din cauza unei condiții, dar în același timp la rubrica de "incadrare", afecțiunea mea este "apt/inapt" în funcție de gravitate(ceea ce este o tâmpenie, sa fiu respins la o școală de un an dar sa pot fi incadrat având aceeași afecțiune, dar ma rog, trăim în România, afecțiunea mea este declarata ca și apt în America chiar și la trupele speciale, doar la noi se poate asa tâmpenie), iar eu am o forma foarte ușoară. De asta as fi interesat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru redmonster777):

Nu stiu salariile la jandarmi, dar te poti interesa la unitatea unde vrei sa te incadrezi.

| Brizbriz a răspuns:

Legal, nu vad de ce nu ai putea
practic, nu prea ai timp de amandoua