| mixxjim a întrebat:

S-a adoptat bacalaureatul diferentiat (profesional) ce parere aveti, sunteti multumit de varianta aceasta, e mai bine asa?

Răspuns Câştigător
| ketanal a răspuns:

Intr-un fel sau altul trebuia sa scada nivelul scolii romanesti. Sincer pana acum eram mandra cand stiam bine lucruri pe care altii din alte tari nu le stiau, pur si simplu pentru ca ei nu le facusera la scoala, si daca nu le inveti la scoala, singur clar nu ai cum sa le stii...
De ce ar stii o persoana care termina liceul, si vrea sa devina mecanic de exemplu, sa vorbeasca limba romana, sau sa stie ce e aia o integrala, sau sa stie ceva istorie...
E normal, tu vrei sa faci o meserie si aia trebuie sa inveti...pentru ca atunci cand nu o sa mai fie cerere pentru acea meserie o sa stai sa astepti cu mainile-n san sa faca ceva statu' pentru tine...

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Una este sa stii sa vorbesti si alta este sa aberezi si sa faci analize literare...nu oricine are talent pentru asta.

In legatura cu bac-ul diferentiat eu sunt de parere ca este o varianta buna pentru ca nu toata lumea care da bacul vrea sa urmeze o facultate.

| Bacteriuță a răspuns:

Mi se pare foarte ok varianta asta, însă bac-ul la română ar trebui să fie peste tot dat, obligatoriu. limba maternă ar trebui vorbită perfect, și un instalator doar cu liceul ar trebui să vorbească limba română corect. să-și bată lumea joc de ce-o vrea, doar de limba noastră nu.

| mixxjim explică (pentru Bacteriuță):

Corect, ai dreptate! eu as vrea sa-mi explice si mie cineva cum si de ce ajung oamenii sa termine clasa a 12-a, sa dea bacul si sa nu aiba habar macar sa scrie corect, nu vorbesc de mari si profunde analize literare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine. Nici pina acum nu se invata, macar de grija bacalaureatului. De acum, va fi si mai rau.