| anonim_4396 a întrebat:

Sal
scuze categoria
as vrea sa imi fac niste boxe pentru Pc
daca as cumpara difuzoarele astea

Set difuzoare auto PY1610 6.5 inch 60W, Peiying
• Raspuns in frecventa: 100-20KHz
• Eficienta: 88dB/W/m
• Putere maxima: 80W
• Magnet: 5.3 oz
• Impedanta: 4 ohm
sunt difuzoare de masina

plus un amplificator ar merge bine
ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pentru frecvenţe medii sunt bune. Mai ai nevoie şi de bass.

| KodrutZ a răspuns:

Ce e cu glumele astea? 4 ohm, 100 Hz... ia frumos niste boxe ca lumea, daca vrei 2.0 incearca Microlab - de exemplu, astea - http://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/solo-1c/. Inteleg ideea, dar s-ar justifica sa iti faci sistem audio singur daca ai avea macar niste difuri si un amplif ca lumea, insa la ce ai tu... efectiv e prea mare bataia de cap pentru nimic.

| horia2012 a răspuns:

Da, dar sa faci boxe inchise si foarte bine izolate fonic. Dimensiunea boxelor se calculeaza functie de diametrul difuzoarelor. Si la amplificator trebuie
sa ai reglaje de ton, volum, balance.

| AgathaRo a răspuns:

Amplificator cu protectie sa folosesti sa nu faca poc placa onboard.

| dssfdsf a răspuns:

Difurile alea sunt de **** ori iti iei difuri secand de vreo 100 watt fiecare cu diametru de 20 cmc si un kit audio la 1 milion si un transformator cu ce sa alimentezi kitul dar asta de va duce pan in 3 milioane si n-are rost eu mi-am facut doua boxe de 150 de watt fiecare si un amplificator de puteere si m-a costat peste 3 milioane si nu se merita