| Stefan_Bagdan_1985 a întrebat:

Sal'tare,oameni buni! Fratilor,am si eu un var care e bucatar,ai a lucrat la un restaurant(nu dau numele restaurantului,ca nu are rost, dar e un restaurant cat de cat renumit in sectorul 2 Bucuresti)a lucrat 1 an si jumatate,si nu a semnat nici un contract de munca in tot acest timp(stiu ca e greu de crezut lucrul asta,dar e adevarat),ii intarzia cu salariul in fiecare luna,adica le spunea ca nu le da banii luna asta ci luna viitoare,luna viitoare zicea luna viitoare,luna viitoare le dadea jumatate de salariu si tot asa(avea noroc cu tips-ul ca sa traiasca si el de pe zi pe alta,deci localul face bani,dar e patronul jegos),si s-a ajuns la o suma maricica care o avea de luat varul meu, cam vreo 35-40 milioane vechi,si omu' s-a saturat sa se mai duca acolo,adica sa munceasca degeaba,patronul sa faca "aia"mare si pe el sa il amane luna de luna pe banii lui munciti.El a anuntat ca nu mai vrea sa vina la servici,ca s-a saturat,cutare,cutare, si ca in 2 saptamani isi baga preaviz,dar patronul nu vrea sa ii dea atatia bani in atat putin timp,dat fiind cazul ca nu e numai el in situatia asta(va dati seama). Acum intrebarea:ce poate face,sau la cine se poate adresa in aceasta problema grava,adica in as recupera banii de la acest patron nesimtit,el v-am spus,nesemnand la inceputul colaborarii cu acel restaurant,nici un fel de contract? Risca sa nu isi mai ia nimic din suma pe care o are de luat,sau nu are ce face sau la cine apela sa il ajute? Multumesc si scuze de textul lung, dar va rog sa cititi ca vreau sa il ajut! Bafto dello dellooooo!

Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

Daca nu a semnat nici un contract nu are cum sa dovedeasca ca a lucrat acolo. Cel mai simplu e sa plece toti angajatii si sa il lase pe sesimitit in curul gol, lucru putin probabil. Sau sa rezolve problema prin alte metode. Legal nu are ca sa ii faca

3 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Daca nu a semnat un contract de munca, el practic nu munceste acolo si nu are ce sa face il legatura cu asta.Banii deja nu ii mai vede, poti fi sigur de astawinking

| mixxjim a răspuns:

Dello dellooooo, cam nasol de viata lui, ca nu prea are cum sa-si scoata banii de la ala oficial si legal daca nu are nici macar o semnatura de-a aluia pe un bilet de autobuz sad daca nu a platit pe niciunul din ceilalti angajati ar putea incerca sa-l dea in judecata toti pe respectivul, in grup, si sa plece toti deodata din restaurant. iti dai seama ca e cuvantul lui impotriva unor amarati care muncesc? sau sa i se "explice" omului cumva mai serios ca e cazul sa plateasca, altfel cine stie ce blesteme il ajung si se intampla vreo nefacuta...

| Adiiitza2000 a răspuns:

Ar trebui sa vorbeasca cu patronul sa ii dea o parte din suma, si sa se angajeze altundeva si sa SEMNEZE CONTRACTUL!