| floppy98 a întrebat:

Sal TPU imi puteti spune ce profil de liceu ar fi acesta "Tehnician în automatizări" si ce ar trebui sa fac la el,?

dau funda

nu stiu daca categoria e buna daca nu am postat unde trebuie va rog sa ma scuzati

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Tehnicianul este un grad intre muncitor simplu si inginer, adica este mai bun ca un muncitor si mai slab decat un inginer ca nivel de pregatire. Este un profil tehnic, in care inveti multa fizica, in special partea care tine de electricitate, apoi electrotehnica, masini si utilaje cu actionare electronica si electrica. Teoretic ar fi un profil bun, iesi cu o meserie buna, gasesti de lucru destul de bine si fara facultate daca esti serios si inveti bine, tot ce functioneaza pe baza de masini si aparatura are nevoie de persoane care sa se priceapa la intretinere si reparare.

2 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Sa-l termini si sa-ti iei bacul, apoi sa dai la o facultate ce iti va aranja viitorul.
Vezi in incinta liceului daca te poti transfera la un profil mai bun big grin si incearca sa dai diferentele.
Pss daca esti a9-a in sem 2 te poti transfera unde iti doresti tu sau la vara. happy
Good luck! >big grin

| Ozgean07 a răspuns:

La liceu la acest profil se fac multe materii fixe de genul : matematica nu sunt sigur ca se face multa dar stiu ca se face fizica, chimie, si multe module. Funda