| aurelian_5784 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si trebuie sa dau capacitatea in vara...si invat destul de bine si as vrea sa ma fac politist dar nu stiu ce etape trebuie sa urmez.As vrea s-mi spunet voi va rog la ce liceu ma pot duce cu ce profil si dupa cu ce sa continui.

8 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Dacă urmezi un liceu militar trebuie să urmezi o Academie Militară sau să candidezi pe niște locuri Mapn, dacă nu trebuie să plătești cei 4 ani de școală.
Poliția e o structură MAI.
Poți alege orice profil dorești!
Ai spus că mergi la mate-info, foarte bine!
Învață să iei BAC-ul și pregătește-te și pentru admitere ( probă sportivă + examen scris la română - gramatică, limbă străină și istorie ).
Pe lângă proba fizică și scrisă vei mai avea de dat un examen psihologic și de trecut de o vizită medicală riguroasă.
Un profil uman te-ar avantaja doar din punctul de vedere al admiterii la istorie, atât, însă dacă mergi la mate-info nu e absolut nicio problemă.
Asta este admiterea la Academie. La subofițeri nu intră și istoria.
Dacă mai ai întrebări, le aștept!

| Sadop a răspuns:

Atunci mergi pe mate-info.
Daca iti placr matematica si te vei razgandi in legatura cu aceasta cariera, acest profil te va avantaja.

| LadyLilith a răspuns:

Singura sansa e sa dai la un liceu militar. Politist te poti face doar dupa ce ai terminat liceul, ai luat bacul si treci acolo prin examenul de admitere. Asa ca, pana te poti face politist ai multi ani. Si poate pana in clasa 12 ti se va schimba visurile despre viitor. Momentan, nu ai ce sa faci.

| Alex5620 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa mergi la un liceu militar, poti merge la orice liceu dar sa inveti bine in continuare, sa accentuezi Engleza si Romana!(vei avea nevoie de ele la probe)

| xXNikeXx a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa mergi la un liceu militar, poti merge la orice liceu dar sa inveti bine in continuare daca ai medie du-te la filologie sau mate-info ( Daca vrei neaparat sa devii ofiter (ca mine) du-te la filologie )

| Adi_Chindea_1995 a răspuns:

Daca vrei sa te faci politist du-te la liceul de filologie!
Liceul asta o sa te ajute extrem de mult!
Caci la admitere la academia\scoala de politie (poti alege intre aceste doua, eu te sfatuiesc sa mergi la academie, faci 4ani si iesi ofiter, pe cand la scoala de politie, faci 2 ani si iesi subofiter) o sa iti trebuiasca: istorie, limba si literatura romana o limba straina si proba fizica!
Cum spuneam, liceul asta se bazeaza pe istorie si romana, ceea ce iti trebuie tie!
Sper ca te-am ajutat si bafta!
Funda?

| aurelian_5784 explică:

Faza e ca ma duc la un liceu de mate info

| aurelian_5784 explică:

Mie imi place mai mult matematica si la romana gramatica doar.....si as vrea sa fac liceu de mate info si incepand din clasa a 11 sa incep meditatiile la istorie