| codrutzul a întrebat:

Sallut. Imi spuneti si mie care este diferenta intre subofiter jandarm si ofiter (jandarm )? Unde pot urma aceste specialitati si cat castiga un subofiter respetiv ofiter. Funda big grin celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

La Câmpina e Şcoala de Agenţi pentru poliţişti.
Pentru subofiţer jandarm poţi urma Şcoala de Subofiţeri Jandarmi Drăgăşani sau Fălticeni, iar pentru ofiţer jandarm Academia de Poliţie - Arma jandarmi.
Academia durează 3 ani, iar Şcoala de Subofiţeri 2 ani.
După ce termini una din aceste institutii, în funcţie de medie şi de locurile disponibile vei fi repartizat la unui dintre IJJ-urile din ţară.
Exemplu : Tu optezi pentru oraşul Braşov şi în acel an au fost scoase 4 locuri pentru acel oraş.
Dacă înaintea ta sunt alte 4 persoane cu medii mai mari care au optat pentru acest oraş, ei vor ocupa locurile, iar tu vei fi repartizat în altă parte.
Învăţământul în aceste instituţii este gratuit, însă va trebui să lucrezi o perioadă de timp pentru Jandarmerie, altfel va trebui să plăteşti anii în care ei te-au ţinut în şcoală.
La început salariile nu sunt aşa mari nici la ofiţeri, nici la subofiţeri, însă cu timpul vor creşte, odată cu vechimea şi alte merite.
Cu tot cu norma de hrană, salariul unui subofiţer ajunge undeva la 1500 lei ( estimativ, poate fi cu 100-200 de lei mai mult ), iar salariul unui ofiţer la 2000 de lei ( la fel, estimativ ).
Asta diferă de la an la an şi pe ce funcţie vei fi repartizat, nu îţi poate spune nimeni exact.
Baftă!

5 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Pentru a deveni ofiter trebuie sa faci Academia de Politie, Bucuresti.Pentru a fi subofiter faci la Campina. Ofiterul e seful, subofiterul subordonatul.

| codrutzul explică (pentru Anca95):

Si stii ce salar ia un jandarm subofiter cat si oiter?

| Anca95 a răspuns (pentru codrutzul):

Salariu* nu stiu...

| Sadop a răspuns (pentru Anca95):

La Câmpina e Şcoala de Agenţi pentru poliţişti.
Pentru subofiţer jandarm poţi urma Şcoala de Subofiţeri Jandarmi Drăgăşani sau Fălticeni, iar pentru ofiţer jandarm Academia de Poliţie - Arma jandarmi.
Academia durează 3 ani, iar Şcoala de Subofiţeri 2 ani.
După ce termini una din aceste institutii, în funcţie de medie şi de locurile disponibile vei fi repartizat la unui dintre IJJ-urile din ţară.
Exemplu : Tu optezi pentru oraşul Braşov şi în acel an au fost scoase 4 locuri pentru acel oraş.
Dacă înaintea ta sunt alte 4 persoane cu medii mai mari care au optat pentru acest oraş, ei vor ocupa locurile, iar tu vei fi repartizat în altă parte.
Învăţământul în aceste instituţii este gratuit, însă va trebui să lucrezi o perioadă de timp pentru Jandarmerie, altfel va trebui să plăteşti anii în care ei te-au ţinut în şcoală.
La început salariile nu sunt aşa mari nici la ofiţeri, nici la subofiţeri, însă cu timpul vor creşte, odată cu vechimea şi alte merite.
Cu tot cu norma de hrană, salariul unui subofiţer ajunge undeva la 1500 lei ( estimativ, poate fi cu 100-200 de lei mai mult ), iar salariul unui ofiţer la 2000 de lei ( la fel, estimativ ).
Asta diferă de la an la an şi pe ce funcţie vei fi repartizat, nu îţi poate spune nimeni exact.
Baftă!

| sebastianale a răspuns:

Salut! Ca sa intelegi mai bine trebuie sa te gandesti la institutia Jandarmeria Romana ca la o firma. Ca la orice firma exista lucratori si sefi ai acestora. In cazul nostru subofiterii sunt lucratori iar ofiterii sefi. Diferenta de bani la salariu este la inceput mica intre subofiteri si ofiteri doar ca ofiterii au posibilitati de avansare mult mai mare si inevitabil venituri substantiale. Pentru subofiteri ai Scoala militara de la Falticeni sau Dragasani iar pentru ofiteri ai Academia de politie Bucuresti arma jandarmi.

| codrutzul explică (pentru sebastianale):

Asa deci, * cam cat ar castiga un subofiter jandarm? * ce face in timpul liber ( presupun ca nu sunt cazuri unul dupa altul in care jandarmii sa actioneze ) * Cu ce se ocupa dupa terminarea scolii de subofiteri jandarmi falticeni ( ordinea publica / interventii / sau la aleger ) TE ROG LAMURESTE.MA SI VEI PRIMI FUNDA, SI ITI FOI FI RECUNOSCATOR. MULTUMESC