| robert197 a întrebat:

Salut all, sunt anul 3 la facultatea de drept. Sunt foarte indecis intre a alege cariera sau sa termin facultatea. Mi-am inceput recent o cariera in straintate, un loc de munca destul de fain si m-am ridicat rapid la o functie decenta cu sansele sa urc si mai sus. Acum sunt stresat pentru ca nu stiu ce ar trebui sa aleg, stiind ca in tara practic mori de foame cu salariile astea si bataia de joc. Voi ce ati alege? Pilele si banii sunt inexistenti in cazul meu pentru a profesa. As renunta intr-un procent de 50% la facultate, dar sunt deja anul 3, dar nici nu as vrea sa-mi irosesc inca 2 ani pentru a ajunge sa lucrez intr-o librarie.
Exista vreo posibilitate de a ma transfera de la drept la alta facultate prin echilibrarea examenelor?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebui sa stii ca nici o facultate din tara nu vine cu loc de munca asigurat. Terminand Dreptul nu vei putea profesa imediat, pana nu-ti faci stagiatura pe undeva si asta poate dura ani d e zile, cu sanse minime sa poti profesa vreodata.
Bineinteles ca nu te poti transfera de la Drept nicaieri, ca la facultate nu-i ca la scoala generala, sa fie posibil transferuri de la o facultate la alta si nici nu poti profesa Dreptul nicaieri in lume, pentru ca legislatia romaneasca nu este internationala.
Cu facultatea de Drept si Jurnalism nu poti profesa nicaieri in lume, decat in Romania.

Eu ti-as recomnada sa stai acolo unde esti, in strainatate si sa-ti construiesti o cariera daca ai posibilitatea asta, ca te ajuat mai mult decta sa ingros randurile somerilor din tara sau sa faci munca voluntara pe la cine stie ce avocat sau jurist, ca apoi sa ajungi sa vinzi la tarabe in piata.

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Termina facultatea sau eventual un transfer in tara unde esti stabilit ma gandesc ca au si acolo Drept

| Alexhere4help a răspuns:

Eu zic sa termini facultatea asta daca ai ajuns până aici, cu siguranță o sa regreți ulterior, si chiar daca nu profesezi acum ai timp toata viata, eu am un unchi care s-a facut avocat la 48 de ani, deci ai tot timpul din lume si sa lucrezi ulterior ce vrei tu si sa iti strângi bani pentru șpaga si pentru ce vrei tu, daca ai plecat pe drumul asta si ai ajuns mai departe de jumătatea lui eu cred ca ar fi păcat sa te duci la munca si atat, alții si-ar fi dorit sa fie in locul tau!
Succes!