| Albert200 a întrebat:

Salut! Am 16 ani și pe 2 august fac 17. Vreau sa stiu dacă mă pot inrola in armata fara bac, eu acum fac o școală profesională iar după ce voi termina as vrea sa intru in armata. Daca este obligatoriu bacul vreau sa știu dacă pot face un liceu sportiv de ex și să iau bacul și apoi să intru în armata sau este obligatoriu școală militară adică liceu.Va rog cat mai multe răspunsuri să mă lămuresc.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In armata te poti inrola numai DUPA implinirea varstei de 18 ani, chiar daca nu ai BAC-ul luat si poti deveni soldat profesionist.
La ofiter trebuie sa ai: liceul terminat, BAC-ul luat si Academia Militara incheiata.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Te poti inrola dar dupa 18 ani. Indiferent de bac.