| Albert200 a întrebat:

Buna! Am 17 ani pe 2 august fac 18 și termin o școală profesională, după continui cu liceul la zi 2 ani ca sa iau bacul apoi vreau să mă înrolez in armata, din câte știu dacă am bacul și mă înrolez in armata voi primi post de ofițer nu? Sau trebuie sa fac liceu militar și după finalizarea liceului voi primi postul de ofițer?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, tu nu mai poti continua cu liceul la zi, ca ala odata ce ai iesit din sistem, nu mai poti intra niciodata la curs de "zi".

Tu vei face 13 ani de liceu, la seral, dupa care poti sustine BAC-ul!

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste postul de ofiter, acela se obtine NUMAI dupa ce termini o Academie Militara, adica intai termini 13 ani de liceu, iei BAC-ul cu note mari si apoi te poti inscrie la examenul de admitere la o Academie militara.
Abia dupa terminarea Academiei militare poti sa ajungi ofiter.

Cu scoala profesionala si liceu nu vei ajunge decat un simplu SOLDAT>

| Ionut231312 a răspuns:

Nu primesti post de ofiter decat daca te inscrii la admiterea unei Academii militare, precum AFT Sibiu, AFA Brasov, ATM Bucuresti etc(gasesti restul pe internet). Daca nu ai avea bacul luat ai putea sa te incadrezi maxim soldat. Liceul militar era valabil cand erai in clasa a 9-a, acum e prea tarziu.

| qweasz a răspuns:

Ca să ajungi ofițer doar cu bacul trebuia să te naști cu vreo 35 de ani mai devreme și să faci armata în unități ale securității.