| MariaElenaStoicescu2 a întrebat:

Am 16 ani. Vreau sa devin medic. Imi e teama ca nu o sa intru la facultatea de medicina. Cum as putea scapa de teama asta?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toata lumea intra la facultate in ziua de azi. Nu mai e concurenta de 30/loc la medicina

| Pool77 a răspuns (pentru suntserios):

La facultate de plata, la cea de stat majoritatea e ocupata de copii doctorilor cu pile sau cu cei care au bani(multi bani).
La cel cu plata intrii lejer, insa ai posibilitatea sa nu inveti atat de mult ca la una de stat.

| suntserios a răspuns (pentru Pool77):

Ce e aia "facultate de plata"? O facultate care te invata sa faci plati?

Daca ai un minim de cunostinte si iei nota mare la examen te pisi pe ele de pile si bani.

| Pool77 a răspuns (pentru suntserios):

Am sa-ti raspund la prima intrebare.Din cate stii sunt facultati de stat unde conteaza media de la BAC adica nu intrii daca n-ai media 9, 90 (exemplu), se face o partajare exact ca si la liceu.
Iar sunt facultatile private, unde daca platesti (400E) sau cat o fi, intrii si cu media 6, 00 la o facultate de medicina, unde la fel poti trece de sesiuni cu bani si uite ca te-ai facut doctor fara 0 cunostinte.

Iar, crede-ma nu e asa.Cunosc mai multe persoane care n-au ce cauta la facultatea de medicina, sunt acolo pentru ca parinti bogati sau parinti doctori.

| suntserios a răspuns (pentru Pool77):

Nu ai prins deloc ironia legata de modul tau de exprimare nu?

| Pool77 a răspuns (pentru suntserios):

Mai gresesc si eu. Probabil ca ti-ai putut da seama ca ma refer la cea privata sau cum s-ar numi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice gand se poate materializa, daca crezi in el.Bafta!

| ALittleDeath a răspuns:

Inveti pana nu mai poti

| RamCharan11 a răspuns:

Daca asta e visul tau, atunci gandeste-te ca va devenii realitate, trebuie sa fii linistit, nu iti fie teama, o sa intrii la facultate iti spun eu, daca muncesti cum trebuie, ei bine, vei reusii.