| Rayzooo a întrebat:

Salut,am 22 de ani, am lucrat in 2 firme in Romania! Recent am gasit o oferta de lucru in Anglia cu transport/cazare gratuita(dupa semnarea contractului la sediu lor) Totul imi pare legit si ok cu exceptia faptului ca in telefon imi este spus sa aduc pe langa actele necesare, 540 ron pentru dosar! Doresc sa stiu din partea celor care au fost plecati sau sunt cunoscatori, daca este o taxa normala pentru dosar sau este ceva necurat la mijloc?! Jobu' pare ok din cele spuse, am cautat pe intrenet cuvinte cheie ca taxa dosar angajare si nu am gasit nimic! Va multumesc, dau funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un dosar costa 1 leu.
Angajatorii, prin contractul incheiat, suporta toate cheltuielile aferente "vanatorii" prezumptivilor angajati (inclusiv transportul lor), iar daca nu corespund la fata locului, atunci suporta si costul transportului de inoarcere.
Cred ca am spus destul despre seriozitatea "ofertelor" de lucru de acest fel...

P.s.
Poti sa le ceri copia (partiala) a contractului lor incheiat cu firma care ofera locul de munca, respectiv a contractului de munca ce vei semna, cu scop de verificare a autenticitatii. Trisorii pica la acest capitol. happy

| Rayzooo explică (pentru Bula):

Am trimis unmesaj prin care am cerut un exemplar al contractului pentru al citi i inainte sa ma prezint la sediul lor, raspunsul lor a fost ca au rugamintea de ai suna la telefon! Au lamurit ceea ce deja banuiam!

2 răspunsuri:
| andreo92 a răspuns:

E teapa 100% happy