| TheUltimaTeHack a întrebat:

Am de gând sa ma axez pe informatică, mai exact pe programare. Problema e următoarea: URĂSC MATEMATICA. Înțeleg, îmi trebuie, dar nu atât de multă cum se predă la mate-info. Vreau să știu dacă intru la un profil mai lejer, Științe sociale de exemplu, am șanse să intru la o facultate bazată pe programare? Dacă da, cum ar trebui să mă pregătesc pentru asta?
P.S. Am 14 ani, sunt intr-a 8-a. De asta mă gândesc la acest lucru. Nu, nu sunt ca și ceilalți copii, știu că asta presupune multă muncă și ințeleg. MULȚUMESC ANTICIPAT :3
Dau fundoi.

Răspuns Câştigător
| IoanaIonuca a răspuns:

Scuza-ma ca-ti raspund aici, sunt pe telefon si nu gasesc unde sa-ti raspund direct la comentariu. Cred ca la facultatile astea bune si cautate se da examen si n-are nicio importanta nota de la bac sau mediile, ci doar nota de la acel examen de admitere. Poti sa te uiti la cateva facultati sa vezi cum se face admiterea.

3 răspunsuri:
| IoanaIonuca a răspuns:

Ai putea sa mergi la un profil mai simplu, gen economic sau stiinte-sociale cum ai spus tu, si in ultimii 2 ani sa te apuci de ore in particular cu informatica. Asta ar fi o solutie daca crezi ca nu rezisti la mate-info.

| TheUltimaTeHack explică (pentru IoanaIonuca):

Asta e problema. Dacă mă duc la alt profil, care e diferenta la intrare în facultate? Adică, sa ma accepte acolo.