| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate legata de meseria de programator si anume cam cat se leaga ea de matematica si daca poti face cursuri chiar daca n-ai terminat un liceu in domeniu sau o facultate? Intreb pentru ca eu am terminat un liceu fara programare, de asemenea nu am nici facultate in domeniu.Deasemea daca este necesara diploma de BAC pentru a urma astfel de cursuri de programare.Multumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o intreaba poveste aici si lucrurile sunt si nu sunt complicate.

Matematica e foarte stransa de programare, nu atata prin materie, formule etc cat despre modalitate de gandire in programare pe care doar cunostintele de matematica ti le formeaza. De asemenea sunt si zone ale programarii precum programarea si prelucrarea grafica unde ai nevoie de matematica serioasa.

Cursuri poti face oricum vrei tu si nu cred ca iti cer diploma de BAC, dar ma indoiesc tare ca vreun anagjator te la angaja fara BAC, fara facultate da, fara bac probabil ca nu.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Deci,sa inteleg, ca daca faci cursurile de it dar n-ai bac dai banii degeaba si pierzi si timpul mai exact?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inveti programare nu e niciodata o pierdere de timp... dar eu iti spun ca sansele de angajare intr-un domeniu calificat fara diploma de bac tind spre zero...

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Nu necesita cine știe ce matematica, decât matematica de baza îți va trebui pentru un web sau game developer. Eu așa am auzit de la cineva care chiar are legătură cu domeniul.