| Alinalex5001 a întrebat:

Salut, am o dilema legata de specialitatea de rezidentiat pentru care va cer ajutorul. Se scot posturi de medic ATI in cadrul SMURD? Pe site-ul lor scrie ca da, ca sunt echipajele C cu medic urgentist sau ATI. M-am uitat insa pe anunturile din mai multe judete pentru posturile de medic iar cerinta este sa ai calificarea medicina de urgenta, in niciun anunt nu scrie nimic de ATI. Intreb pentru ca prima mea optiune pentru rezi este ati, consider ca am mai multe oportunitati in ati decat ca si medic de urgenta insa imi doresc in acelasi timp foarte mult sa lucrez si in prespitalicesc. Multumeschappy

1 răspuns:
| Eireann a răspuns:

ATI e o specializare foarte buna si iti doresc foarte mult succes. Nu am profesat niciodata in tara dar la SMURD nevoia de ATI exista doar in centrele mari, unde au si partea de reanimare. In plus exista in numar destul de mic de medici care se specializeaza pe urgente deci cererea este mai mare fiindca SMURD se ocupa principal de urgente.