| Ale22019 a întrebat:

Am o intrebare destul de aiurea.
Vreau sa urmez un liceu militar, dupa care academia de politie.
Multe persoane spuneau ca nu are rost sa merg la liceu militar ca doar pierd timpul si ca nu are legatura una cu cealalta.
Deci, intrebarea mea este daca sunteti de parere ca este inutil liceul militar avand in vedere ca vreau sa continui la academia de politie, sau daca este totusi un bonus si sansele de reusita sunt mai mari?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! Atata doar ca te invata mai repede cu disciplina militara. Legatura au intre ele dar parerea mea (fost militar) n-are rost sa-ti pierzi copilaria pe acolo, prin colegiu militar. Si eu m-am dus dupa liceu civil si nu-mi pare rau. Ceilalti ne invidiau ca am facut liceu civil. Mai mult, colegiul militar nu are prea multe cu academia de politie doar disciplina si nici aia ca la armata. Nu stiu cum sunt legile acum, dar pe vremea mea daca plecai la academia de politie plateai scolarizarea pentru ca sunt doua ministere diferite.

| TheSpell a răspuns (pentru Salontanul):

Dacă crezi că ai putea să faci faţă, sau ţi-ar plăcea un profil de mate-info, să faci antrenamente în plus, orar stric şi să stai acolo 4 ani de zile ( te lasă acasă doar în vacanţele mari ), atunci du-te.
Dar după părerea mea nu are rost.
La academia de poliţie, pe lângă probele sportive dai examen la : limba română, engleză, istorie. Foarte bine poţi urma un profil de ştiinţe sociale/filologie, intensiv engleză dacă vrei. Faci multă istorie/română/engleză.
Bafta!

| Salontanul a răspuns (pentru TheSpell):

Alo! Domnu'! Eu am facut 27 de ani de armata. Nici sa vreau nu ma mai primesc astia la liceu. Mai gandeste-te!

| Viitorulapropiat a răspuns:

Salut...daca dai la liceul militar, vei avea mai multe sanse de a intra la academia de politie.Gandeste-te ca esti tu care vii de la un liceu militar unde ai facut mereu conditie fizica si unul de la un liceu normal care s-a pregatit acasa, e clar ca tu esti mai bun ca el.Promovabilitatea la bac este de 100%. Acum depinde, ca la orice liceu sunt si avantaje si dezavantaje.

| Moise_Gabriel_1997 a răspuns:

Din liceu militar nu mai Poti merge la academia de politie