| StefanAdrian911 a întrebat:

Salut.
Am o problema foarte grava, deci am nevoie de raspunsuri bune, care sa ma ajute intr-o oarecare masura.
Eu anul care vine, dau Evaluarea Nationala de clasa a 8-a, si pe langa asta, si admiterea la Liceul Militar Breaza. (Proba fizica, examen, interviuri, si psihologie).
Problema aici este ca eu anii trecuti nu prea ma aveam cu scoala, adica in clasa a 6-a am terminat cu 9.06 si in clasa a 7-a cu 9.59, zic eu ca este o diferenta uriasa. Anul acesta m-am hotarat sa invat, cat de mult se poate. Sunt hotarat, si devotat sa intru la acel liceu. Am nevoie de ajutorul vostru:
- Cum pot sa scap de dependenta de calculator? (Am o problema la asta, nu pot sa ma despart de el).
- Cum pot sa recapat macar putin din Matematica si Romana din anii trecuti?
- Cum pot scapa de emotii, si sa imi fac curaj la ascultari si examen?

Răspuns Câştigător
| Mihaelablabla a răspuns:

Gandeste-te in primul rand la cat de mult vrei sa intrii. Si pune-ti intrebarea: calculator ( placere temporara ) sau un viitor asigurat? Ce e mai calumea?laughing
Concentreaza-te mult pe materia de anul asta si ia-ti meditator, cel putin la mate. La romana daca ai profa misto ai putea sa o rogi sa faci anumite eseuri S2/ S3 si roag-o sa ti le corecteze. Nu cred ca te-ar refuza daca vede ca iti dai interesul.

In ultimul rand, incearca sa lucrezi mult, sa te concentrezi pe ceea ce te intereseaza si pe ceea ce te va ajuta in continuare, pentru ca este mult mai important. Emotiile sunt normale, dar daca faci sport ( te ajuta si la admitere, si cred ca te pregatesti temeinic ) vei capata destula incredere in tine. Ideea este sa stii ce vrei, sa ai ambitie, sa nu renunti. Bafta multa!

3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

1.Daca iti doresti sa intri la acel liceu, atunci nici nu ar trebui sa deschizi calculatorl.
2.ar fi bine sa faci din timp niste ore de meditatie si sa ii spui profesorului sa iti explice acolo unde nu stii
3.mereu sunt emotii, insa emotiile pot fi si constructive. daca te pregatesti din timp, mergi bazandu-te pe cunostintele pe care le ai si o sa treci cu brio.mult succes!

| StefanAdrian911 explică (pentru katy):

Mersi mult Katy. Mai astept niste sfaturi.

| katy a răspuns (pentru StefanAdrian911):

Cu drag, mult succes!