| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat anul trecut facultatea de informatica si m-am angajat in domeniu, insa simt ca la actualul loc de munca bat pasul pe loc si nu cred ca e chiar ce imi doresc. Nu stiu pe ce ramura a acestui domeniu sa o apuc si nici daca sa fac master sau vreun curs pentru ca observ ca la job sunt cerinte mult mai mari fata de facultate. Pot apela la un indrumator? Exista asa ceva in domeniul asta? Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În România nu vei găsi un asemenea îndrumător. În USA la companiile mari sunt la serviciul de resurse umane specialiști care te evaluează după angajare și te îndrumă în companie spre un job potrivit cu aptitudinile tale. IT are perspective mari în ziua de azi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asta treț sa discuti la serviciu cu superiorii, eventual la resurse umane. Exista cursuri si alte chestii, in domeniul asta te perfectionezi mereu. La facultate? Ha, ha.

| CataCatalin994 a răspuns:

Pot sa intreb ce anume ti se pare un mister?

Treaba e simpla, te uiti pe piata muncii si vezi ce se cere pe IT, in principiu ce limbaje de programare.

Apoi le incerci pe fiecare in parte, gusti din ele cate putin, sa vezi care-ti place sau pentru care poate ai o afinitate mai mare, si in functie de ce se cere si ce vrei sa faci, o iei intr-o directie.

Nu-s asa multe ramuri, ai game dev, software dev, si web dev, cu putin database dev si software testing pe ici pe colo.

Alege-ti un limbaj de programare, mananca-l 3-4 luni 10-12 ore pe zi, asta daca pleci de la locul de munca actual si te poti intretine o perioada pana esti job ready pe altceva. Altfel, trebuie sa-ti gasesti timp pe langa lucru, trebuie sa te convingi sa inveti dupa ce ajungi seara acasa.