| Psychothic a întrebat:

Salut,anul asta am sa termin a8-a si sincer habar nu am unde sa ma duc la liceu...
Multe profesoare mi-au spus ca am talent la engleza si ca ar trebui sa ma duc undeva cu un asa profil, mie-mi place chiar foarte mult engleza, dar nu stiu daca merita...ce m-as putea face daca as urma un liceu de engleza adica, care ar fi variantele?
Mie imi place pe de alta parte si sportul, si nu pot sa ma decid intre cele doua variante...;(
La fel ca si la intrebarea 1 ce as putea deveni daca m-as duce la un liceu sportiv si ce trebuie sa fac ca sa intru la unul? trebuie sa dau o proba sau?
Astept un raspuns cat mai detaliat,mersi!
p.s: Nu stiu daca am pus intrebarea la categoria potrivita;-ss, imi cer scuze.

Răspuns Câştigător
| SandraM a răspuns:

Atunci mergi la filo si fa si sport. Pune putin burta pe carte, din invatatura n-a murit nimeni, insa din nestiinta, da. Multa intelepciune in alegerea pe care o vei face! happy

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hi!
Tu esti cea care trebuie sa decizi, vezi unde esti mai buna, la ce te priepi mai bine.
Vezi si sfatul pe care ti-l dau parintii tai.
Daca ai merge pe profil de limbi straine ai putea sa devii profesor/profesoara, translator, sa mergi la profilul de lb. romana si pe langa aceasta materie acolo mai faci si limbi straine (se pune baza pe asta)
Eu te sfatuiesc sa mergi pe engleza pentru ca sport dupa o anumita varsta nu vei mai putea face si meserii cu sportul. profesor/prof. de sport, si sa ai o sala de sport a ta la care sa vina oamenii, dar astea sunt cam multe.
Bafta la examenul de sf. de an!

| SandraM a răspuns:

In locul tau as merge la un liceu cu profil filologic. Nivelul este incomparabill cu cel de la liceele sportive (fara suparare, insa copiii de la liceele sportive sint foarte slab pregatiti). Din ce vad, e clar ca iti place sa inveti (nu ai greseli de ortografie) si ar fi pacat sa te irosesti intr-un liceu cu profil sportiv care iti va oferi doar o sansa spre IEFS. Dupa un liceu cu profil filologic poti face facultatea de Litere si sa iesi translator/traducator autorizat. Daca faci in facultate si modulul pedagogic vei putea fi profesoara. De la un liceu sportiv, iesi profesor de sport sau antrenor pe la vreun club de fitness, iar daca esti buna la biologie, poti face kinetoterapia din cadrul facultatilor de sport (admiterea e proba sportiva + examen scris la biologie). In locul tau, as alege liceul de filo. Mult succes!

| Psychothic explică (pentru SandraM):

Mie sa-mi placa sa invat?laughing) good joke laughing
Oricum, mersi pentru raspuns!

| Psychothic explică (pentru Psychothic):

Apropo,sunt baiat laughing.

| SandraM a răspuns (pentru Psychothic):

Baiat sau nu, scoala nu strica: iti ofera o baza buna pentru un viitor decent. Daca tu vrei sa bati mingea, e treaba ta, insa cariera de sportiv este scurta - nu uita asta - si daca nu faci performanta la nivel inalt, viitorul nu va fi roz, ci comun si tern. Depinde de tine. Parintii tai ce spun?

| Psychothic explică (pentru SandraM):

La fel ca multi de aici parintii imi spun sa fac ceea ce-mi place, aici e problema ca mie imi plac amandoua. :-s

| SandraM a răspuns (pentru Psychothic):

Atunci mergi la filo si fa si sport. Pune putin burta pe carte, din invatatura n-a murit nimeni, insa din nestiinta, da. Multa intelepciune in alegerea pe care o vei face! happy

| diditza23 a răspuns:

Hm..amandoua ar fi bune, si din ambele poti deveni profesor. Dar cu engleza cred ca ai face mult mai multe.La sport depinde cat esti tu pasionat de el, unii ajung departe si cu sportul, dar cu multa munca

| Appedis a răspuns:

Vei ajunge antrenor sportiv dacă alegi a doua variantă, deci mai bine te duci spre engleză.e și mai interesantăwinking

| SufletRece a răspuns:

Buna.
Cel mai important, dupa parerea mea, este sa faci ce iti place.Degeaba vei merge la un liceu doar pentru ca asa te-au influentat unele persoane si de fapt tie nu iti place acolo...
Liceul nu conteaza pentru ca vei putea sa mergi dupa terminarea lui la ce facultate vrei, dar el constituie o treapta importanta pentru ca nu poti de exemplu sa te duci la un profil de filologie, asa cum vrei tu si in viitor sa intri la o facultate unde baza e matematica...iti va trebui multa munca.
Dar daca urmezi profilul de filologie,unde faci engleza,vei putea ajunge traducator,jurnalist, judecator, avocat, etc.
Si eu sunt tot in clasa a VIII-a si o sa dau la profilul asta pentru ca mi se pare cel potrivit.
La sportiv nu prea ai multe sanse sa iti faci o cariera, dar este alegerea ta.La sportiv nu conteaza examenele de capacitate, din cate am auzit eu.Trebuie sa dai proba de aptitudini in mai.
Tu stii ce e mai bine pentru tine si parerea mea este sa faci ceea ce te caracterizeaza.
Mult succes in alegerea unei decizii bune!happy

| whit3terror a răspuns:

Tu nu trebuie sa asculti ce spun ceilalti in jurul tau.Cel mai bine axeaza-te pe ce iti place tie.Pentru ca faci 4 ani de engleza devii un profesor la un moment dat nu iti va mai placea.Cel mai sigur axeaza-te in viata pe ce iti place sa faci la ce te pricepi cel mai bine, nu la ceea ce spune lumea in jur. Oamenii spun multe lucruri, dar putine le fac.Deci ce sa iti zic spor la invatat si mergi pe ceva ce iti place, nu pe ce spune lumea ca esti bun.

| EURUOAPA134 a răspuns:

Hey tu ar trebui sa urmezi varianta doamnei tale invatatoare.Nu ca sunt eu tipul ala rau dar daca nimeni nu ti-a spus ca ai talent la sport mai mult se merita la engleza.Dar e viata ta.Varianta mea pentru tine e sa urmezi engleza.