| CheetahQueen a întrebat:

Salut.Anul viitor voi fi in clasa a 8-a, dar eu deja ma gandesc la colegiu.Am o medie generala foarte buna,(nu zic nota exacta caci s-ar sa se schimbe lucrurile pana merg la liceu) si mi-am propus sa merg la unul dintre cele mai bune colegii din judetul meu cat si din tara.Chiar daca va fi mult de invatat eu sincer ma cred in stare sa absolv acel colegiu.Insa mama mea nu este de acordsad. Spune ca la acest colegiu(nu dau numele) merg doar copii de bani gata in geep,care platesc profesorii sa ii treaca,ca profesorii sunt duri, reci si foarte exigenti, si ca e un colegiu de fite.Imi tot spune:"gandeste-te cum o sa te simti tu cand tu cobori din autobuz si ei din geep-uri,toti cu pantofi de firma iar tu in tenesi.straight faceSincer,nici mie nu prea imi plac multe lucruri la colegiul respectiv, dar vreau sa merg la un colegiu bun si cu un nume bun.sad Nu prea imi pasa daca sunt oameni cu bani acolo, dar poate ca mama are dreptate cand spune ca acel colegiu nu e de mine.Insa alte colegii sau licee bune si cu nume nu prea sunt in judetul meu, aici vad ca nu prea am de ales.Nu prea am unde sa mergcrying.Voi ce credeti? Funda si va rog nu va prostitihappy

4 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In general din astea aud toti copiii la varsta ta. Laanul vei vedea ca mai toate sunt mituri. Iar cand vei termina liceul chiar vei rade, privind inapoi. Am terminat in Oradea, acum cativa ani, in cadrul celui mai bun colegiu national judetean si prin clasa a 8a auzeam si eu aceleasi chestii, gen fite, dealeri de droguri in totliceul, etc. 3 luni dupa ce am intrat la liceu am realizat ca toate acestea erau de fapt mituri. Nu-ti fa griji. Invata, absolva cu brio si du-te unde iti doresti, fara sa pleci urechea la toate prostiile.

| ArrianaM a răspuns:

Ce colegiu? si ce judet?

| yynuta a răspuns:

Buna si eu am avut acea problema numai ca in clasa a5a cand m-am mutat la alta scoala, unde erau exact copii ca in exemplul tau sincer nu mam putut intergra ori cat am incercat si a trabuit sa ma mut la alta scoala, mama ta are dreptate dar daca tu crezi ca poti face fata acelor copiii, atunci bafta

| madabonyta a răspuns:

Trebuie sa te axezi pe profilul care iti place. nu te gandi ca daca acolo e colegiu renumit si merg copii de bani gata este neaparat cel mai bun loc de a invata. un profesor, o data ce se lasa corupt si primeste bani pentru a promova un elev din start nu mai e un profesor bun. nu vad lectiile prea serioase acolo fiind copii numai rasfatati si, automat, ignoranti. cred ca trebuie sa iti asculti mama dar sa te decizi si ce profil sa alegi. daca gasesti acelasi profil si la alte licee mergi la unul mai modest. bafta