| missoriginalitate a întrebat:

sunt in clasa a 9 a si as vrea sa ma mut la alt liceu. Sunt la un liceul destul de bun care iti asigura un viitor foarte bun dar nu ma simt bine acolo. Colegii sunt foarte fitosi si aroganti iar profesorii sunt foarte exigenti. Intra in discutie 2 licee la unul mi ar placea sa merg la profil de design interior (sunt si 3 dintre fostele mele colege acolo )iar la celalalt mi ar placea sa merg la profil de turism.Nu stiu ce sa aleg.Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| Stefan_Catalin_1999 a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie ca a ta si de multe ori ma gandesc sa ma mut din clasa alte ori vine diriga si imi spune lucruri care ma fac sa ramn in acea clasa. Eu spun sa vezi cum decurge situatia scolara pana la sfarsitul anului si dupa sa te mai gandesti, iar cu colegii nu trebuie sa fi ca si cum ai fost cu fostii tai colegi (sau ca niste colegi adevarati) sunt multi copii prietenosi si la alte clase. Sper sa te ajute cu ceva sfatul meu.
BAFTA!

| missoriginalitate explică (pentru Stefan_Catalin_1999):

Asta si vreau sa fac.O sa astept pana la sfarsitul anului sa vad cum merge iar apoi ma voi decide. Stiu ca esti baiat dar ce profil crezi ca este cel mai avantajos?

| Stefan_Catalin_1999 a răspuns (pentru missoriginalitate):

Nu stiu ce sa spun... cum a aspus si maya, dar mai sunt multe profile frumoase pentru fete... Ex: hairstilist, pedichiura si manichiura, pedagogie, (filologia exclus nu ai ce face cu ea!) poate si mate-info da o sa fie o provocarewinking. Fa ce crezi tu ca te va ajuta in viata. Cu placere :*

| Maya2014 a răspuns (pentru Stefan_Catalin_1999):

Eu am fost la filologie.Chiar nu ai ce face cu profilul asta decat daca optezi pentru facultatea de litere sau jurnalism sau de limbi straine.

6 răspunsuri:
| Maya2014 a răspuns:

Tie iti place profilul la care esti acum? Pentru ca daca raspunsul este da, nu renunta din cauza colegilor.Profesorii sunt exigenti pentru ca vor sa ajungeti cineva in viata.Tot ce trebuie sa faci e sa inveti pentru tine, facand abstractie de colegii tai. Eu zic ca ambele profiluri sunt foarte avantajoase, dar daca ai imaginatie bogata si iti place sa decorezi, du-te la design interior.Acum tu alegi.

| missoriginalitate explică (pentru Maya2014):

Imi place profilul la care sunt dar liceul e un dezastru. E foarte frig in clasa si avem doar o pauza de 15 min. Dar tot nu stiu ce sa aleg. Care este cel mai avantajos profil?

| Maya2014 a răspuns (pentru missoriginalitate):

Ti-am zis, ambele sunt avantajoase, dar mi se pare mai frumos desing interior.