| Iancuga a întrebat:

Salut! Aș dori și eu o părere despre facultatea de transporturi de la politehnica din București. Este de viitor? Și unde as putea lucra de acolo și pe ce salariu?
Este asemănătoare cu mecanică și mecatronica?

3 răspunsuri:
| gabriela2201 a răspuns:

Nu te pregateste pentru un viitor linistit sau luminos, poate cu exceptia ca stii dinainte ca vei lucra la Stat in Ministere sau invatamant.
Mai degraba iti recomand Facultatea de Fizica Magurele, ai sanse sa obtii loc de munca in cercetare la Magurele in cele doua institute imediat dupa absolvire, in cercetare nu e presiunea prea mare ca la privat, nu stiu precis salariul, da un search pe net, dar daca nu ai pe cineva care sa iti fie un ajutor acolo si vrei cariera+bani poti lucra in alta parte la noi sau in strainatate pe salarii de multe mii de euro ca in Mannheim Germania. Degeaba faci o facultate care sa iti netezeasca drumul spre corporatii private sa ai un sef pe cap toata ziua daca nu ai pe nimeni care sa te ajute ulterior sa-ti fie comod. O sa muncesti mult pe bani cel mult ok dar mai mult sub meritul tau. Poti sa dai un search pe numele Octavian Catrina, e profesor in Politehnica, gasesti CV-ul online cu adresa de mail, el a lucrat in cercetare si in tara si in Vest si acum e profesor la Electronica Poli Buc. Iti recomand sa faci si modulul psihopedagogic in anii de licenta, asa nu vei fi nevoit sa pierzi timp ulterior si sa-l platesti. Succes!

| gabriela2201 a răspuns:

PS: Nicio facultate nu iti va asigura un viitor, la asta vei lucra tu chiar de cand esti student.
PPS: Eu mi-am dat seama cam dupa 10 ani de la absolvirea FILS din 2012 ca ar fi fost bine sa fac modulul acela ca sa pot preda, ca o plasa de siguranta, dar n-am facut-o. A trebuit sa pierd timp, nervi in mediul privat cu sefuti pe cap, apoi timp si bani ulterior sa-l fac. De mentionat ca faci gratuit modulul ca student, se mai adauga o materie de pedagogie in orar si cand iti iei diploma de licenta in inginerie iei si diploma aceasta de pedagogie. Poti preda maximum la liceu cu ea, asta daca nu esti inspirat sa te dai bine pe langa 1-2 profi din Politehnica pentru a ramane sa iti incepi cariera acolo si ei sa iti faca o recomandare beton printre alti profi, ceea ce eu recomand calduros indiferent de Universitate. Iti recomand sa incepi imediat un master dupa anii de licenta si diploma de pedagogie pentru ca automat iti vor acorda cateva ore/saptamana sa predai. A fi profesor este o cariera in sine, esti sigur de ziua de maine, de salariu, mediu social super si nu ai o presiune mare pe cap ca in corporatii. Nu trebuie sa alergi dupa clienti, ii ai deja in fata ochilor=studentii.

| gabriela2201 a răspuns (pentru gabriela2201):

Nu te ajuta doar sa fii profesor, dar vei ramane in cercul de oameni de stiinta ce te va ajuta pe mai departe in formarea continua. La privat nu vei avea oameni mai destepti decat tine care sa fie deschisi in a te invata si a te lua sub indrumarea lor benevol, iar din salariu nu-ti permiti sa si traiesti, sa le dai si cadouri ca sa te remarce.