| Anonimanonimy00 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa fac ca după terminarea ei sa ma angajez la ANAF?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nici o facultate nu vine cu post asigurat.
Iar la ANAF, ca in mai toate corpurile de control financiar, se intra dupa 10-15 ani de experinta in domeniu.
Fa o facultate cu studii finante-contabilitate si vei avea o sansa, la un moment dat, sa participi la concursurile de ocupare a unui post la ANAF

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar fi de preferat studii economice eventual juridice şi o mare cantitate de baftă

| foxsilver a răspuns:

Vrei sa lucrezi la ANAF? Adica, la fosta "Garda Financiara"; dar fosta denumire suna cam prea dur, prea...cu iz comunist...
Cu alte cuvinte, vrei sa lucrezi acolo unde șpaga e grasă.
Și uite așa se duce țara de râpă!

| suntserios a răspuns (pentru foxsilver):

Și după părerea ta dacă nu s ar mai angaja nimeni la Anaf tara ar merge bine sau cum vine logica ta?

| Anonimanonimy00 explică (pentru foxsilver):

De unde ai dedus tu ca vreau eu sa primesc șpagă?

| Doja a răspuns:

Intrebarea corecta este cu cine trebuie sa te inrudesti.

Pt studii ai mai multe. finante, contabilitate, IT. depinde de postul pe care vrei sa mergi si daca e deschis.

| SynapseNinja a răspuns:

Depinde ca ce vrei să te angajezi la ANAF. În principiu ar trebuie să urmezi studii, eventual superioare, economice, ceva juridică și fiscalitate. Sau poți face ceva cursuri de fiscalitate, asta dacă vrei agent fiscal. Dar îți trebuie și ceva baftă, ceva mai multă. Eventual ar fi bine și ceva pile.