| Floreenofficial a întrebat:

Salut.Ce se invata la Facultatea de Automatica si Calculatoare? Ceva detalii? Mersi.

Răspuns Câştigător
| cosmin1324 a răspuns:

Salut, la automatica aka automatica si informatica aplicata aka ingineria sistemelor(specializarea unde sunt eu acum) inveti sa faci soft-uri pentru sisteme informatice aplicate. Deci pe romana, dupa ce termini o sa stii sa faci programe si sa controlezi cam orice ai tu chef, de la sofware pentru masini autonome, pentru drone care se conduc singure, pentru case inteligente, pentru roboti industriali pana la o masina de spalat şi calculatoare(faci o tona de informatica pe timpul facultatii).Ca si domenii in care poti lucra ai o gramada si platite regeste, atat in Romania cat mai ales in afara : programator, inginer automatist, administrator de sistem, software engineer pentru diferite firme(Porsche, Bosch, Emerson aici in Cluj) si altele. Ca si materii o sa ai o tona de matematica in primul an, fizica, electronica si senzori, informatica si programare, limbi straine si materii legate de astea. Din anul 3 te poti orienta pe automatica(programare penteu roboti si in general industrie si informatica aplicata pentru programarea calculatorului fiecare cu subdomeniile lor. La CTI aka Calculatoare si Tehnologia Informatiei faci o gramada de programare pe calculator, circuite electronice, matematica la greu, fizica in primii ani iar apoi te poti orienta din anul 3 pe tot felul de materii specializari legate de acestea( Inteligenta artificiala, Inginerie software, informatica aplicata-care se leaga de automatica, deci domeniile sunt interschimbabile. La joburi te cam gandesti ce poti face, programare pe calculator mai in detaliu.

| Floreenofficial explică (pentru cosmin1324):

Ok.Mersi mult pentru acest raspuns mare si pentru timpul acordat.Imi e mai clar acum.Dar am inteles ca se fac 4 ani?

| DataScience a răspuns (pentru Floreenofficial):

Doar la informatica faci 3 ani, calculatoare si automatica 4 ani(ceea ce erau 5 ani mai demult)

| Floreenofficial explică (pentru DataScience):

Ok.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de sectie.
Matematica, matematici speciale, programare, fizica, teorii ale sistemelor, metode numerice... Sunt multe cursuri. Le gasesti detaliat pe paginile facultăților

| DataScience a răspuns:

Sibiu: www.csac.ulbsibiu.ro/pi_lic_2010_2014_c.php (specializarea CALCULATOARE, dai click pe fiecare materie si vei vedea ce presupune citind FISA DISCIPLINEI)

Cluj: www.ac.utcluj.ro/planuri-de-invatamant.html (specializarea CALCULATOARE, dai click pe fiecare an 1, 2, 3, 4 iar in pdf dai click pe materie pentru a ajunge la FISA fiecarei DISCIPLINE)

Bucuresti: www.acs.pub.ro/educatie/licenta/ (ai 2 specializari din care poti alege CALCUALTOARE sI AUTOMATICA, dai click pe fiecare an, semestru, apoi materie, unele materii nu au FISA DISCIPLINEI, dar deja vei stii cam ce presupune fiecare materie citind primele 2 linkuri de mai sus)

| Floreenofficial explică (pentru DataScience):

Hei.Multumesc mult ca ai cautat pentru mine. Apreciez! Numai bine!