| BogdanKara a întrebat:

Salut!
Daca sunt pe profil filologie engleza intensiv, as putea de exempu sa dau la o facultate de informatica, facand cursuri de informatica platite?
Sau la aceea facultate se intra cu admitere sau cu dosar?

Răspuns Câştigător
| Thevanityoftheshadows a răspuns:

Depinde de facultate. Sunt și facultăți de informatică fără admitere prea solicitantă pentru cineva care vine dintr-un profil uman, dar acum depinde și în ce zona a informaticii vrei să mergi (informatică simplă, informatică cu inginerie, robotica etc). Trebuie să te interesezi pentru că depinde de la oraș la oraș metodologia admiterii. Eu te sfătuiesc să fii autodidact puțin și să înveți (dacă ai posibilitatea și timpul necesar, pe lângă materia din care dai admitere) bazele domeniului în care vrei să activezi înainte de a merge la facultate pentru că deși sunt unele lucruri pe care le vei lua de la 0, vor fi și lucruri pentru care ar fi de preferat să fi avut și ceva cunoștințe ulterioare. Mult succes! Sper că te-am ajutat cât de cât!

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca iei ore si te pregătești bine da. Admiterea difera de la o faculta la alta, de obicei e cu examen.

| RoCkKiD a răspuns:

Trebe sa te decizi in primul rand la care facultate din cadrul cărei universități vrei sa mergi. Apoi te plimbi puțin pe site si vezi care e metodologia de admitere, nu toate facultățile de matematica fin țară merg cu aceiași rețetă.

Eu sincer nu mi-as face griji cu informatica pentru ca o cam iau aia de la 0, eu zic sa vezi cum iei niște lecții de matematică.
In ciuda a ceea ce cred unii elevi de liceu, informatică fără ceva matematică nu există.