| MILaurentiu999 a întrebat:

Daca termin scoala de subofiter de pompieri iar apoi termin o facultate pot sa gasesc un post ca ofiter? Daca este posibil, sunt anumite criteri de respectat( de exemplu ce facultate trebuie terminata sau daca trebuie la cu frecventa sau la fara frecventa)?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti continua studiile chiar la Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Politie Bucuresti si vei deveni ofiter.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, ideal este sa termini Dreptul, cu frecventa. In principal facultatea de drept "cantareste destul de greu ", de aceea trebuie sa te gandesti bine ceea ce vrei sa faci, nu alta dar Dreptul nu este tocmai o facultate usoara ( indiferent unde ai face-o ).

| GabrielStn a răspuns:

Se scot posturi de ofiteri la concurs, dar doar in anumite cazuri. Recomandat este sa faci academia de la frecventa redusa.

| alinadianaaa a răspuns:

Avand o facultate in palmares, ai sanse mai mari sa fii avansat mai repede.De preferat este sa faci facultatea de Drept sau Administratie Publica, poti sa o faci si la fara frecventa nu conteaza.