| anonim_4396 a întrebat:

Salut! De ce angajatorii nu vizualizeaza aplicarea/CV-ul pe ejobs si bestjobs desi aplic la SCURT TIMP dupa ce posteaza un loc de muncă? Pe langa faptul ca ma gandesc ca poate nu am ce trebuie sa fiu ales pentru un interviu, nici măcar nu vizualizeaza. Daca îi caut pe net si trimit CV pe email direct la resurse umane, nu e o idee buna? Poate ei nici macar nu primesc aplicarile..sau nu sunt notificati.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca au zeci de alte joburi sa posteze pe internet, sa le stranga si apoi sa le verifice.
Nu toti aplicantii depun CV-ul imediat, uneori necesitand 2-3 zile, deci ei inca aduna CV-uri sa vada care-i cel mai bun, cel mai potrivit pentru jobul respectiv samd.
Stai linistit, ca ei primesc o copie a aplicatiei tale, direct in emailul lor, pe care tu nu-l vezi pe internet.

| Daniel2906 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am aplicari cu o luna in urma si nici acum nu le-au vizualizat. Vrei sa spui ca ei primesc chiar daca apare "nevizualizat"? Tin sa cred ca se uita aleatoriu cum spune @Frank51

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daniel2906):

Sunt niste cuvinte cheie dupa care se cauta online, in mormanul de CV-uri, cele care contine acei termeni specifici jobului si profesiei respective.
Cate aplicatii de joburi ai facut pana acum?
Ai depasit 30-40?

| Daniel2906 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am inteles, asta are sens. O sa trec mai multe cuvinte in CV specifice job-ului pe care il caut că oricum erau specifice si fostului job doar ca nu le-am trecut.
Nu cred ca am depasit 30-40, nici nu mai conteaza daca e asa cum spui. o sa modific in CV. Multumesc!

| Frank51 a răspuns:

Sunt mulți factori, de regulă un HR este destul de plictisit de viață și selectarea e complet aleatorie, nu în funcție de când e postat jobul sau dacă îndeplinești criteriile ci mai degrabă de cum îți este norocul.

Joburile unde ești contactat foarte repede sunt cele unde se recrutează mulți oameni simultan, la fabrici, call center, supermarketuri, șamd, unde oamenii pleacă și vin, unde există un flux continuu de oameni care demisionează.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Pot fi mai multe explicații: fie angajații de la resurse revizuiesc mai târziu aplicările, fie postează anunțurile doar de formă, având deja recomandări interne.
Ideea este să nu te descurajezi, nu s-au terminat joburile și în timp poți găsi ceva potrivit pentru tine.

| ClaRa91 a răspuns:

Ejobs, best jobs posteaza anunturi la misto.

| KingOoO a răspuns:

Procedezi gresit. Din moment ce apare un job nou exista o perioada de recrutare de 2-4 saptamani.

Pe scurt: un job a aparut acum, tu aplici, iar abia dupa 2 saptamani (uneori si 4) astepti sa fi sunat pentru interviu.

In general e greu de gasit un loc de munca, la toate etapele ai sansa de 50% oricine ai fi sau ce ai terminat.

| ClaRa91 a răspuns (pentru KingOoO):

Tu nu intelegi lb romana? Aia NU deschid CV-urile. Nici vorba de selectie.