| stefstefansteff123 a întrebat:

Salut, de o luna sunt in Germania la o firma germana de inventariat. Acestia de o luna incearca sa ma dea afara iar astazi am cazut de acord
cu preavizul, si mi-au spus ca daca vreau preaviz nu imi mai asingura transportul inapoi in tara! Acestia mi-au asigurat transportul
pentru a veni in Germania si cazarea.

Aceste lucruri mi le-a transmis:
Salut Stefan,

dupa o dezbatere cu firma germana si cu cei de la HR, pentru tine sunt 2 posiblitati disponibile conform contractului, si te rog sa imi comunici pentru care optezi:

1. Firma nu doreste ca angajatul sa continue la proiect si nici sa ramana la cazare din orice motiv - si atunci ii asigura 2 saptamani salariul.
Firma in situatia asta nu este obligata sa asigure plateasca transport.

3. Daca angajatul vrea, semneaza incetarea de comun acord si firma ii asigura transportul spre casa si nu acopera alte costuri.

Contractul meu de munca:
https://online.flippingbook.com/view/171134249/

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alege ce este mai convenabil pentru tine din punct de vedere material.
Nu cunosc legislatia muncii din Germania dar, probabil, este la fel ca la noi atunci cand esti in perioada de proba, respectiv atat angajatorul, cat si angajatul, pot inceta contractul de munca fara nici o problema.

| CracanaBMihaela a răspuns:

Salut
Pe contract scrie cã poate fi reziliat oricând in primele 6 luni. Imi pare rau cã nu ai reusit sã-i convingi sã te țină