| Dey_Dey_Andrei_1998 a întrebat:

Eu vreau sa ma fac contabil si nu stiu la ce profil sa dau. Eu nu vreau pe economic... as vrea sa dau pe stiinte sociale. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru facultate nu are mare importanta profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere. Totusi, un profil economic te-ar ajuta putin la facultatea cu acelasi profil.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti clar, respectiv te referi la profilul liceului sau la facultate?
Pentru a ajunge contabil trebuie sa faci un liceu cu profil economic, specializarea contabilitate.
Daca vrei sa fii economis trebuie o facultate de profil, respectiv ASE, o poti urma si daca facu un liceu cu alt profil dar este indicat un profil economic si la liceu.

| Dey_Dey_Andrei_1998 explică (pentru Ioandelasal):

La liceu ma refeream. Pot sa fac un liceul pe profilul stiinte sociale si dupa sa dau la ASE? Adica are vreo importanta daca nu merg pe profil economic?

| Dey_Dey_Andrei_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Ok. Multumesc pentru sfat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dey_Dey_Andrei_1998):

Pentru facultate nu are mare importanta profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere. Totusi, un profil economic te-ar ajuta putin la facultatea cu acelasi profil.