| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune care sunt conditiile de selectare pentru SGP in armata am vazut si pe site-ul lor dar eu vreau sa stiu de la cineva care stie ce conditii se impun poate este cineva de aici.Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Te ascult. Ce anume te intereseaza mai exact?

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pentru SGP se dau niste probe? eu sunt civil am 21 de ani.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai se dau probele medicale, psihologice si sportive.

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

La cele medicale trebuie sa te vada medicul lor si legat de probe sportive cam ce s-ar da?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Scz ca rasp acum. Deci te duci la CMJ ( Centrul militar judetean ) acolo iti face fisa de candidat si iti da si o fisa medicala. Cu fisa aia medicala te indruma spre cel mai apropiat spital militar ( iti vor spune ei la ce ora si data sa te prezinti pentru a face analizele ). La vizita medicala te verifica medicii lor la absolut tot. Dupa ce faci vizita medicala te intorci cu dosaru la CMJ si de acolo o sa iti zica cand se dau probele sportive. La probele sportive se dau urmatoarele : saritura in lungime de pe loc ( trebuie sa ai 2 sarituri consecutive ), aruncarea unor mingi la o poarta de handball, tractiuni, mers in echilibru pe o capra de gimnastica ( nu te gandi la altceva perversule rolling on the floor ), rostogoliri, sari peste un obstacol cum vrei, sarituri de pe loc in spatii marcate ( un patrat cu numere de la 1 la 9 ), taras pe sub un cadru de metal ( nu-i greu ), carat de mingi medicinale de nu stiu cate kile ( imagineaza-ti ca duci in brate doi pepeni grei pentru mama ta rolling on the floor) ) si la urma un sprint foarte frumos de 50 de metri. Dupa traseul asta mirobolant o sa ai de alergat 2 km in maxim 10 minute ( in timpul asta si in mers cred ca o faci ) APROPOOOO n-ai voie sa te opresti din alergat! Alergi mai incet, mai tare dar alergi. NU TE OPRESTI CA PICI AIUREA! Si cam atat. Usor, nu? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Si aia 2 km in 10 minute este proba eliminatorie?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar