| Andrei2333 a întrebat:

Salut, m-am gandit sa ma duc la universitatea tehnica de constructii Bucuresti mai exact la facultatea CFDP( cai ferate drumuri si poduri). As vrea sa stiu cat de multa fizica se face si daca merita sa dau la aceasta facultate, daca este greu sa o termin aceasta facultate si daca voi reusi sa imi gasesc ceva de munca dupa terminarea ei. Rog pe cineva care stie sa ma lamureasca si pe mine. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Da.
Mult succes!

8 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Studiu, este mult. Tehnica si matematici din greu.
De munca, vei gasi (uita-te numai la cate autostrazi se fac). Dar circula o glumita printre studentii acestei facultati: "Daca nu iti gasesti de lucru la poduri, ramii pe drumuri".

| Andrei2333 explică (pentru Peridava):

Nu stiu pentru ce facultate sa optez CFDP sau CCIA (CONSTRUCTII CIVILE, INDUSTRIALE SI AGRICOLE), multi imi spun ca sunt avantaje pentru CFDP la gasirea unui job bun dar sunt multi pro si pentru CCIA. Nu stiu ce sa fac.

| Andrei2333 explică:

Nu stiu pentru ce sa optez CFDP sau CCIA(CONSTRUCTII CIVILE, INDUSTRIALE SI AGRICOLE), multi imi spun ca dupa absolvirea CFDP imi voi gasi un job bun dar sunt si multi pro pentru CCIA. Sunt total nehotarat.

| Peridava a răspuns (pentru Andrei2333):

Constructiile civile vad ca stagneaza. Lumea nu are bani deocamdata. Idustria? Sa fim seriosi, e la pamint si nu sint semne sa se ridice. Aici e un surplus de ingineri. Dar drumurile se vor strica mereu. Cum guvernantii nostri au investit in industria auto, vor avea nevoie de drumuri bune. Oricum, tot afara lucrezi ori in una, ori in alta.

| Andrei2333 explică (pentru Peridava):

Faza e ca eu sunt la mate-info si nu am facut desen tehnic sau ceva de genu si nu stiu daca o sa imi fie greu in legatura cu asta.

| Peridava a răspuns (pentru Andrei2333):

Cred ca ai sa te obisnuiesti repede. Oricum, si la una si la alta faci desen tehnic. Din fericire, nu e pictura happy. Dar, ai putea acum inainte de admitere, sa iei legatura cu un profesor de desen pentru sfaturi si eventual sa faci citeva ore. Pentru linistea ta.

| Andrei2333 explică (pentru Peridava):

Am inteles, mersi. Mai am o nelamurire, dupa ce termin facultatea CFDP sunt specializat atat in cai ferate cat si in drumuri si poduri nu?

| Peridava a răspuns (pentru Andrei2333):

Da.
Mult succes!

| Andrei2333 explică:

Mersi mult!