| Dumbi a întrebat:

Meseria de Avocat este buna pentru viitor? M-ar tenta stiu foarte multa Istorie… Daca as face Dreptul, ar trebui sa tocesc mult? Nu imi place de loc sa tocesc, sunt genul care invata logic, cu cuvintele mele.
Neaparat trebuie sa spun tot Art., Codul Penal, Ordonanta? Sa o zic cap-coada la asta ma refer.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, la drept tocesti de rupi fiindca ai acele legi pe care trebuie sa le spui asa cum scrie acolo.
In plus, istoria nu prea are treaba cu dreptul.
Daca esti pasionat pe ramura asta mergi ori la ceva in domeniu, ori si una din probele de admitere de la academia de politie include istoria.

| Dumbi explică (pentru Adry05):

Istoria are treaba cu Dreptul… In cartea de Istorie poti sa vezi Art., Coduri Penale… dar oricum, mersi!

| Donsavas a răspuns:

Da,cu legile cam asa sta treaba. axeaza-te pe antropologie daca vrei. e cercetare. tine de logica si istorie. sau dai la facultatea de istorie, poate iei vreun profesor universitar chiar. castiga bine si nu e baiate de cap.

| Heureuse a răspuns:

Daca iti place nu trebuie sa privesti asa. Este normal sa inveti legile foarte bine, dar eu nu o numesc toceala. Trebuie sa le intelegi logic si astfel le retii corect. Istoria este utila, dar doar in context de drept. Trebuie sa alegi ce iti place cel mai mult pentru ca o vei practica o viata intreaga si cere imperios sa iti placa. Normal ca este de viitor, dar nu e singura sunt multe domenii: IT, jurnalism, arhitectura etc