| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
puteti sa-mi spuneti ce face un economist in industrie? ce atributii are si ce trebuie sa stie, eu am terminat Academia de studii economice dar specializarea de informatica economica asa ca nu pot sa zic ca stiu contabilitate decat doar cunostinte generale, o conditie pentru acest post este cunoasterea metodologiei contabile si a legislatiei fiscale, puteti sa-mi spuneti cei care lucrati in domeniu sau cei care stiti detalii referitoare la aceasta pozitie daca ma voi descurca daca o sa citesc ceva carti inainte de interviu, daca voi reusi sa acumulez destule cunostinte si voi putea face fata locului de munca in cazul unei angajari, eu am habar in general de economie, finante pentru ca si la specializarea mea s-au facut cursuri de acest gen dar contabilitate doar la nivel general, s-au facut doar bazele contabilitatii,
Va multumesc mult

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Economist nu inseamna obligatoriu contabil. ai aplicat undeva si te-au chemat la interviu? atunci inseamna ca ei au considerat ca esti ceea ce le trebuie, daca vroiau contabil dadeau anunt pentru contabil. daca ai terminat ASE dar nu stii ce face un economist e cam grav pentru oamenii aia care predau pe acolo. in fine, un economist se poate ocupa de aprovizionarea cu materii prime si materiale, adica sa faca un necesar, sa le tina evidenta, nu sa le cumpere el, sa faca o calculatie a stocurilor, sa calculeze necesar de materiale pentru procesul tehnologic - ca si valori spun, ca bani, rapoarte de productie, de vanzari, diverse situatii cerute la un moment dat, depinde de domeniu de activitate si de organizarea proprie a fabricii/unitatii respective, fiecare isi stabileste de ce personal are nevoie si ce face fiecare in functie de necesitati. daca mergi la interviu si nu stii ce face si nu ti se spune ce urmeaza sa faci poti s aintrebi care ar fi atributiile tale (nu ale unui economist laughing ), ce schema de promovare au, asa iti dai seama mai bine ce se intampla si daca o sa poti sa faci fata sau nu inainte sa te apuci sa inveti degeaba patru mii de catralioane de carti de economie. succes!

| mixxjim a răspuns:

Contabilitatea e o ramura din economie, dar nu exista numai contabili in economie happy deci cand e nevoie de contabil se publica anunt pentru contabil, cand vor altceva decat contabil se publica anunt pentru economist sau alta denumire pe care o considera ei potrivita. fac si economistii ceva calcule, ca sa tii evidenta si sa inchizi luna la o intreprindere mare din industrie trebuie sa fii in plus expert contabil, cu un anumit numar de ani vechime si cu examene date la Corpul Expertilor Contabili. deci nu-ti face griji, aplica unde vrei, daca e vorba de economist, nivel de incepator si nu contabil.