| xGigel a întrebat:

Salut,
Puteti sa`mi spuneti si mie ce trebuie sa faci ca sa ajungi politist? Si mai vreau sa va intreb daca este obligatoriu sa ai bacul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce vrei sa ajungi: agent de politie sau ofiter de politie. Pentru agenti trebuie sa faci o scoala postliceala de agenti de politie, sunt in Campina si Cluj-Napoca iar pentru ofiteri trebuie Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti. Pentru ambele trebuie sa ai liceul cu diploma de bacalaureat.
Pentru a vedea din ce dai te uiti pe site-urile oficiale, la Admiterea 2014, cam asa o sa fie si pe viitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da bineinteles ca e obligatoriu sa ai bacul. Vrei sa devii politist dai la academia de politie (unde nu se intra chiar atat de usor. sunt teste de istorie, gramatica, proble eliminatorii sportive)

| neutrino a răspuns:

Politist fara bac nu se mai poate. Dupa ce iei bacul trebuie sa urmezi una din scolile specifice acestei meserii.

| Abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0 a răspuns:

Da,e obligatoriu sa ai bacul luat laughing
Si in plus, trebuie sa treci de o proba sportiva, medicala si doua probe scrise: la istorie[istoria romaniei] si la romana[gramatica]. Poti intra pe site-ul lor pentru a vedea ce include proba sportiva, dar cred ca doar alergare[viteza+rezistenta].
Si mai sunt si "academi" de subofiteri, se intra mai usor dar bacul tot trebuie sa-l ai luat.