| AnonimXnX a întrebat:

Salut, stiu engleza foarte bine si am niste colegi care au devenit translatori online, as vrea si eu sa incerc dar nu stiu de unde sa incep, adica iti trebuie diploma ceva si unde anume gasesc astfel de job?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa-i intrebi pe acei colegi de unde au inceput ei si ce au facut, pentru ca eu nu am auzit de asa ceva.
Diplomele se obtin la Ambadsada Marii Britanii din Bucuresti, unde te inscrii si dai testul Cambridge sau IELTS. TExaminarae costa in jur de jur de 300 euro.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să devii translator online, te înscrii pe siturile de freelance.
Acolo poți să declari că știi să traduci. Nu certifici aceasta cu diplome. Vei fi testat.

| JulyDreams a răspuns:

Incearca pe fiverr.com sau upwork.com
Poti cauta ce oferte de traduceri sunt pe siteurile respective, ca sa te inspiri in redactarea ofertei tale ca si translator. Poate fi putin mai greu la inceput, pana strangi cateva review-uri de la clienti.
Poti cauta pe Youtube tutoriale pe tema freelance pe fiverr... cum sa iti faci un portofoliu, cum sa atragi clienti, cum sa iti stabilesti pretul, etc