| Tropstop a întrebat:

Sunt clasa 12 si ma confrunt cu o problema ce imi aduce frustrare anxietate si depresie. De ceva timp, sunt foarte dezamagit de mine pe baza faptului ca nu stiu unde sa dau la facultate. Problema este ca parintii mei sustin si ma obliga sa dau la medicina, ceea ce ma distruge psihic deoarece le-am explicat si lor ca nu pot face fata unei facultati fata de care nu am niciun interes. Totodata nu stiu ce imi place, nu stiu ce vreau sa fac sau sa urmez in continuare. Imi este tare teama sa fac in viata ceva ce nu ma reprezinta sau nu imi ofera satisfactie. Nu stiu inca la ce facultate sa dau... nu stiu ce imi place. Intrebarile mele sunt : Cum as putea descoperi ce imi place? Ce sa fac pentru a-mi gasi vocatia si talentul si placerea de a face un lucru? Am nevoie urgent de un raspuns deoarece sunt clasa 12 si nu mai am mult pana sa iau o decizie concrera. Subliniez faptul ca sunt profil filologie.

Răspuns Apreciat de Editori
| Cduncfujndf a răspuns:

Păi ar trebui să găsești timp să încerci tot felul de lucruri. De exemplu în vacanța de iarnă.
Poți încerca mai multe sporturi, poți încerca să desenezi, poți încerca să faci pe psihologul cu prietenii tăi. Poți încerca să faci lucruri noi, sau lucruri pe care le-ai mai făcut. Dar să nu le faci una după alta sau când ești plictisit.
Adică dacă acum joci o oră fotbal, peste o oră să te duci să desenezi, și apoi să plantezi flori. Așa nu. Să le faci în zile diferite
Încercă orice.
Caută pe net o listă cu toate meseriile care există ( sau câte găsești), și documentează-te despre fiecare. Si încerca să faci ceva de la fiecare. De exemplu meseria de avocat, vezi dacă poți să înveți câteva legi și cât de repede poți, dacă te plictisești repede...vezi dacă ești în stare să vorbești în fața unor oameni, și dacă poți să susții o idee până la capăt să fi ferm și drept și fără să te bâlbâi. ( Ăsta e doar un exemplu). Ar trebui să faci chestia asta cu mai multe meserii.
Și fă o listă, și după ce încerci ceva, și nu îți place sau nu te pricepi, taie de pe listă. Și vezi cu ce rămâi.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am vesti bune pentru tine: NU TREBUIE sa dai la facultate!
Facultatea este o optiune care nu vine cu loc de munca asigurat. Sunt mii de absolventi anual, care nu-si gasesc locuri de munca si se adauga lor si cei care au terminat in anii precedenti, care muncesc ca necalificati in constructii, sau pe la tarabe prin piata. Anual ies 2-3000 de absolventi de pe bancile facultatilor, dar posturi ies 50- 100.
Ce se inatmpla cu restul?
Nimic, cer somaj pentru o perioada ori isi gasesc de munca sub nivelul lor de pregatire.
Asadar, nu te stresa cu facultatea, ca nu-i nevoie sa o faci.
Fa un curs postliceal de meserii, ca ai sanse mai mari sa iti gasesti job dupa aceea, pentru ca faci practica in timpul scolii si de cele mai multe ori, esti angajat.
Din paacte, sa-tia legi meseria pe care o vei practica cu placere pe urmatorii 30 de ani, trebuie sa fie doar alegerea ta si nu a altora, care nu ar trebui sa-ti inluenteze viitorul.

| Carasin a răspuns:

Băgate polițist