| Roman_Robert_1994 a întrebat:

Sunt clasa 12, profil filologie si nu stiu ce facultate sa urmez (drept nu imi place, prof nu vreau sa ajung ). Ceva optiuni?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Resurse umane, la facultatea de sociologie si asistenta sociala de la universitatea Bucuresti http://sas.unibuc.ro/, este o meserie frumoasa, cautata, si cu salarii bune. pe urma ai mai putea incerca la comunicare si relatii publice la scoala nationala de studii politice si administrative (e de stat) http://www.comunicare.ro/ si poti face aici un masterat foarte bun (masterat trebuie sa faci oriunde ai merge) ori tot pe resurse umane, ori pe management de proiect. poti face insa si limbi straine-sectia aceea de traducatori (limbi moderne aplicate parca ii spune), adica iesi traducator, nu prof :) daca stii 2 limbi straine bine poti merge la limbi straine sa alegi o limba ciudata, cu care pornesti de la zero in facultate - chineza, araba, turca, japoneza si sa te faci tot traducator, cei cu limbi straine rare isi gasesc de lucru si prin ambasade, prin firme mari care se implanteaza in Romania sau chiar poti pleca tu pe acolo. evident ca si dupa limbi straine poti face un masterat pe resurse umane sau poti face si o academie media - pentru asta nu-ti trebuie musai facultate, dar cred ca e de preferat sa o ai si limbi straine ar merge chiar bine. cam astea vad eu acum mai accesibile, sa nu te apuci de invatat pentru medicina :) sper sa-ti fi dat o idee cat de mica, mult succes!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ziceam ca nu vreau sa ajung profesor. Insa m-am razgandit: vacanta de Craciun, vacanta de Paste, vacanta de vara. Program de lucru: 8-13/14/15 (depinde de materie), plus ferestre de cate o ora-doua in care practic freci menta asteptandu-ti ora urmatoare. Stiu ca nu e salariul cel mai bun, insa pentru munca depusa e destul. Si in plus, daca ajungi sa fii indragit de copii - ca un pedagog adevarat - vei avea si satisfactia sufleteasca de a fi reusit sa ii inveti ceva pentru viata. Oricum, cel mai bine e la gimnaziu, ca elevii de liceu sunt dusi rau de tot...
Pe de alta parte, poti alege medicina, asistenta medicala generala, psihologie, relatii publice. Nu trebuie neaparat sa mergi pe profil, insa gandeste-te ca iti va fi intr-adevar mai usor daca mergi pe profil la facultate. Practic nu vei simti prea mare diferenta intre liceu si facultate. Vei avea doar mai mult de citit si mai multe materii.

| mixxjim a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa traiesti, cred ca esti singurul prof care spune ca de fapt nu e chiar asa de caca sa fii prof cum vor ei sa para laughing oricum, te felicit ca ai nervi sa faci asa ceva, e mare lucru sa faci fata zilnic atitor "hughenoti". numai bine, vacanta placuta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mixxjim):

Inca nu-s prof, dar probabil voi ajunge. E cam singurul serviciu in ziua de azi in care nu te temi ca poate te da afara maine. Copii vor fi mereu, deci si nevoie de profi. big grin Eu am foarte multa rabdare pentru asa ceva, sunt o fire calma si cred ca poti ajunge la sufletul fiecarui elev.

| Abssurd a răspuns:

Hmm... si eu am fost tot la filologiehappysi nu tine de profil, de la filologie am ajung la medicinalaughing)deci, tine de ceea ce-ti doresti tuhappyfa ceea ce-ti place
Dar daca tii mortis sa mergi pe profil, incearca limbi straine, geografie, turism

| Roman_Robert_1994 explică (pentru Abssurd):

Nu trebuie sa fie pe profil... dar nici sa ajung la o fac care se bazeaza pe matematica. Termin clasa 12 si eu inca nu sunt hotarat... HELP ME!

| Abssurd a răspuns:

Jurnalismhappy

| Roman_Robert_1994 explică:

O facultate fara matematica/fizica, ceva care sa fie cautat