| IonutPutinica a întrebat:

Salut,sunt clasa a 9-a si inca nu m-am hotarat ce vreau sa fac mai exact in viata...
Adica,sunt la profil mate-info intensiv,si vreau sa stiu,daca voi urma o facultate pe profil IT,informatica,programare,cat de repede imi voi gasi un job(avand in vedere ca se gaseste foarte greu un job cand nu ai experienta deloc)
Si odata ce-mi voi gasi jobul mult visat(nu am asteptari mari la inceput, banuiesc ca peste 8 ani, cand voi termina eu facultatea ca si incepator vei primi 18 milioane(daca acum se iau cam 10-11)),cat de repede credeti ca voi ajunge la un salariu de 800-900 Euro?,stiu ca depinde de firma si mai stiu eu ce,dar sunt chiar curios.
Si vreau sa stiu,odata ce voi fii angajat,ca si programator, cu ce va trebui sa ma ocup.Banuiesc ca daca prind loc de munca la o firma care este la inceput va trebui sa le creez un site si sa il administrez,mici modificari pe parcurs,repar erorile,etc(ati prins ideea)
Multumesc, astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Electro622 a răspuns:

Deci,tu vrei sa mergi la it cum ai spus,tu puteai sa mergi si la uman ca la facultate nu te intreaba nimeni la ce profil ai fost,conteaza numai rezultatele tale de atunci in colo,si nu se gasesc asa greu locuri in it de job,gandeste-te ca e unul din cele mai tari domenii in zilele de azi,e platit bine si sunt destul de multe locuri, mai ales ca nu toata lumea are cunostinte in it (unii nici sa deschida pc nu stiu ), si mai ales ca vr sa fii programator putini stau sa invete limbajul ala de programare algoritmic e destul de greu, dar daca iti place nu intampini probleme, daca intrebi cat de repede ajungi la 800-900 de euro,conteaza de evolutia ta ca angajat,cum te prezinti,timpul de lucru si cel mai important prezenta la lucru si chiar munca sumplimentara ca sa faci impresie buna,daca esti angajat ca programator,trebuie sa programezi laughing si daca te angajezi la un job unde toti sunt programatori si in domeniul it pot sa stiu si eu de ce sa le faci tu site-ul? cand acela trebuie sa fie facut de mult,tinand cont ca sa zicem,e o firma care face programe trebuie sa se promoveze de la inceput,si e chiar o munca injositoare pentru un programator priceput sa faca un site...un programator creeaza programe (un produs) si nu numai tu, care la un moment dat dupa multe verificarii POATE va fi pus pe piata vandut si cumparat de lume, cum e un antivirus, e creat de o echipa de programatori si vandut pe piata, simpluhappy. Sper ca te-am ajutat! Succes!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In IT in momentul de fata nu prea se pune problema ca nu iti gasesti job, decat daca ai 1000 de pretentii si mofturi. Sunt foarte multe firme de IT care angajeaza omaneni fara experienta, ba mai mult se ofera programe de internship sau practica de vara in care poti capata experienta si apoi sa ramai definitiv in firma.

acum salariul de inceput pentru u programator fara experienta la o firma cat de cat cunostuta si mare porneste de la 1400-1600 ron. In cat timp ajungi la 800-900 E? depinde de tine si de firma in general. Cam dupa 2 ani vei ajunge la acest salariu, bineinteles cu conditia sa fii cat de cat serios. Dupa 3-4 ani vei ajunge si la 1500E, insa depinde si de cursul tau in cariere.

Asta depinde de ce vrei tu sa faci... daca ai sa te angajezi pe un post de C++ sau Java nu te pune nimeni sa faci site urile. vei face 1-2 luni de training si vei intra pe un poiect unde fiecare membru al echipei va face treaba lui.

Site uri vei face doar daca alegi tu sa te angajezi pe domeniul programarii web, si atunci tot in proiectele din productie vei lucra nu pentru site ul firmei in niciun caz