| TranslucenT a întrebat:

Salut,sunt Dan si as vrea sa va zic, mi-as dori foarte mult sa devin actor: Am crezut ca peste vreun an imi va trece cum zic altii dar nu este asa, am asta in singe.Sunt dispus sa fac tot pentru ca sa devin actor de filme, vreau sa o iau de la inceput cu teatrul.

Vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi, mersi!

Răspuns Câştigător
| BlackDarkAngel a răspuns:

Buna!
Si eu aveam da gand sa devin actrita, dar acum am realizat ca este foarte mult de lucru si am spus,, mai bine nu". Dar daca tu chiar iti doresti asta, trebuie sa incepi cu inceputul, cu ce este mai usor:
1. Cauta filmulete pe youtube (seriale, filme) cu faze in care lesin actorii, plang etc si incearca sa faci si tu asta in casa, sau afara cu prietenii, este o metoda foarte buna atat pentru relaxare cat si pentru a exersa pentru aceasta meserie pe care tu ti-o doresti.
Am fost la un atelier de actorie acum cateva luni si am inceput prin simple jocuri de atentie, de imaginatie si creativitate care ne-a spus ca pe parcurs chiar ne vor fi utile in cariera de actor. Dar ma rog...deci incepe prin a te juca, a imita actorii din filme, prin a desena si a spune tot ce iti trece prin cap. Incepe printr-o simpla joaca!
2. Cauta pe internet mai multe sfaturi, intereseaza-te de un liceu de actorie, eu iti recomand Colegiul Dinu Lipatti daca locuiesti in Bucuresti, este in sectorul 4.
3. Incepe sa joci in diferite piese de teatru, spectacole, chiar seriale si filme.
4. Actoria depinde si de cantec, trebuie sa ai putina voce asa ca antreneaza-ti vocea pentru ca asta vei face la liceul de actorie, va trebui sa canti si sa interpretezi diferite personaje, roluri.
Mai cauta pe net!

Pa, pa!

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Foarte frumos, si eu am acelasi vis dar eu fac teatru de mult big grin
Dar poti incepe cu inceputu... incerca sa joci in piese de teatru la scoala si daca vei fi laudat e ok
Asa ca baftawinking

| underman777 a răspuns:

Frumos vis, dar ca sa nu ramana la stadiul de vis trebuie multa munca, perseverenta, si sacrificii.Mai ales la meseria de actor care in Romania este tratata in bataie de joc.In locul tau as incerca sa fac facultatea de actorie in strainatate, si apoi mas intoarce in tara! Si sa iti mai spun ceva:"Diferenta dintre posibil si imposibil este doar o chestie de vointa." Iti urez succes si vezi ce faci in continuare! Doamne Ajuta!