| Casian76 a întrebat:

Salut! Sunt proaspăt ieșit de pe băncile facultății și lucrez de o luna în departamentul financiar la o companie mare din țară. Problema este ca pur și simplu nu ma regăsesc... Noi lucram într-un program în care zilnic fără sa îmi dau seama fac câte o greșeală cel puțin (greșeli ce pot fi corectate dar care totuși sunt neacceptate). Am devenit extrem de dezamăgit și tulburat. Nu îmi displace ce fac, dar pur și simplu nu pot scăpa de gafe... Deja simt ca sunt cel mai prost om din tot departamentul și nu merit postul. Am ajuns sa îmi fie frică de ziua de mâine că iar greșesc un calcul sau tastez ceva greșit sau greșesc vreo inregistrare contabila. Ce pot face sa nu mai trăiesc în frica și neîncredere. Sau cum pot sa nu mai greșesc? Vreau sa fiu mândru de mine, cred ca o sa fiu și dat afara după cele "trei luni de probă".

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, in contabilitate nu se pot face greseli, fiindca nu se mai balanseaza nimic, de aceea trebuie sa fii foarte atent cand lucrezi, fiindca nu este ca in alte departamente sa se accepte erori.
Adevarul este, ca abia de acum se cunoaste un contabil bun, ala care munceste si acorda toat atentia la ce face.
Ca sa nu mai faci gafe si sa gresesti, fa calculele de 2 ori si verifica-te, ca nu-i acceptabil sa lucreze altii dupa tine, ca sa-ti gaseasca greseala si sa ti-o corecteze ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred ca o sa fiu și dat afara. Dacă așa crezi. Aveam o colegă care avusese un coleg de facultate. Pentru înmulțiri nu aveam calculatoare, cel mult o riglă de calcul. Acel coleg al colegei nu greșea niciodată la nici un calcul. Asta pentru că avea încredere în el, că el nu greșește nicodată.

| Frank51 a răspuns:

Cauți altceva între timp și când ai găsit, îți dai demisia.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Atata timp cat nu iti place postul, e normal sa nu faci cu placere task-urile si de aici incep greselile. Incearca sa acorzi mai multa atentie si timp pentru aceste task-uri iar pe viitor sa iti gasesti un job in care sa te regasesti, sa iti placa sa mergi.

| haileewatson a răspuns:

Toata lumea face greseli si e normal. Ai o luna in job-ul asta, normal ca inca nu stii totul.
Poti oricand sa iti gasesti altceva daca simti ca acolo nu iti place, dar oriunde te-ai duce perioada de la inceput e mai grea.

| anonimuIl a răspuns:

Dacă te făceai bugetar lucrai foarte lejer la birou.

| seth2016 a răspuns:

Ai vorbit cu sefu tau? Ai un buddy pentru perioada de proba?

Toata lumea face greseli. Mai nasol e cand nu le corectezi, atunci chiar ca zbori afara.

Pe de alta parte e posbil ca dupa 3 luni sa ai o discutie cu seful tau. S-ar bucura daca ar afla ca ai rezolvat singur problema.