| Straicu a întrebat:

Salut, te poti inrola in armata de la 18 ani? Daca da, puteti explica procedeul prin care trebuie sa treci pentru a fi inrolat?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Inrolarea in armata se poate face pe mai multe cai. Asta depinde ce vrei sa fi: ofiter, subofiter(maistru militar) sau soldat-gradat profesionis SGP (luptator profesionist).
Pentru ofiter trebuie sa urmezi academia militara, pentru subofiter si maistru militar trebuie sa urmezi scoala militara de subofiteri sau maistrii militari, iar pentru SGP o pregatire militara de 6 luni intr-un centru (unitate militara) de instructie.
Pentru a intra in fiecare forma de pregatire - academie, scoala militara, centru de instructie treuie sa indeplinesti anumite conditii: psihologice, de sanatate, de studii si sa participi la concursul de admitere ca la orice unitate de invatamant.
Aceste conditii difera de la o categorie la alta.
Pentru a te lamuri indeaproape trebuie sa mergi la un Centru Militar Judetan, unde exista un compartiment care se ocupa cu asa ceva. Actele se depun la centrul militar din judetul de domiciliu.
Referitor la studii - daca nu s-au schimbat cerintele: pentru ofiteri si subofiteri liceul, pentru SGP 10 clase.

| Straicu explică (pentru mi25):

Pentru SGP si restul trebuie ceva matematica avansata?, intreb deoarece aproape termin un liceu cu profil de Filologie ce se bazeaza mai mult pe Lb Romana, Istorie si Filozofie.

| Straicu explică (pentru Straicu):

Si ce ati propune ca merita mai mult sa urmez din ce ati enumerat, la care am mai multe sanse (Avand la cunostiinta ca matematica mea este aproape nula din cauza liceului)

| mi25 a răspuns (pentru Straicu):

Pentru SGP nu trebuie matematica. Citeste aici: https://www.recrutaremapn.ro/sgp.php
Pentru Academiile militare si Scolile militare trebuie sa accesezi aite-ul lor. Da cautare pe net si o sa le gasesti.
In orice caz, cu o matematica slaba nu poti intra la cele mai multe arme sau specialitati.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja ca SGP (soldat si gradat profesionist) daca indeplinesti conditiile cerute.
Primul pas este sa mergi la Centrul militar din judetul tau, acolo vei primi toate lamuririle si vei demara procedura.

| Anonimul151 a răspuns:

Da. Dar poți merge și ca și voluntar.