| PEST a întrebat:

am 13 ani si am si eu cateva intrebari despre viitorul meu (liceu, slujba etc):
1.Sunt clasa a VIII -a in clasa a V-a am avut 9, 5 la purtare si 8, 71 media generala, in clasa a VI-a 10 la purtare si 8, 67 media generala, in clasa a VII-a am avut 10 la purtare si 8, 29 media generala iar in a VIII-a am de gand sa invat si sper sa imi iasa un 9, 50 media generala si sigur 10 a purtare iar la examenul de capacitate ma gandesc sa iau in jur de 8 la ambele materii
2.Intrebarea mea principala este daca pot intra la un liceu militar?
3.Cum intru la un liceu militar?(trebuie sa dau exmenul de capacitate sau doar proba de rezistenta?)Eu ma mentin foarte bine cu sportul si pot rezista eforturilor fizice
4.Voi avea ocazia sa merg pe front(Afganistan)si sa lupt?
5. Daca merg pe front, se merita sa-mi risc viata? Cat de mare este salariul?
6.Va rog raspundeti cei care stiu deja care este situatia sau cei care au trecut prin asa ceva si P.S. vreau sa fiu parasutist iar 9, 5 la purtare din clasa a V-a am vorbit cu un militar si mi-a spus ca nu este nici o problema.Dau funda la ce care raspund precis si serios la toate intrebarile.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

1. In principiu da, poti intra la un liceu militar.
Vei da proba fizica, proba pshiologica si teste grila la matematica si romana.
Trebuie sa dai si evaluarea nationala si sa-ti iasa media la examen minim 7.
Daca continui cu facultatea specifica si devii soldat, da, vei putea fi trimis pe front daca respecti anumite conditii.
Daca iti doresti si ai in sange acest simt patriotic de a-ti risca viata pentru tara ta in prmiul rand, apoi pentru a-i ajuta pe altii, da se merita sa risti.
Chiar daca nu vei putea avea o viata normala, tu fiind mai mereu plecat in afara si nestiind daca te vei mai intoarce viu.
Normal, salariul este pe masura. Insa daca tu pui familia, prietenii mai presus de cariera nu iti va iesi.
Bafta!

1 răspuns:
| Anonim0100 a răspuns:

Salut. Pai cam naspa sa spun cu media la purtare adica liceu militar trebuie sa fie 10 nu 9, 50 dar sa trecem peste.

E o meserie frumoasa sa dar este si chin un mare chin, gandeste-te pleci la lupta si nu sti daca te vei mai intoarce e ceva oribil crede-ma.

E o meserie riscanta dar e si foarte bine platita iti risti viata salariul e pe masura.