| Alex_Alex_1996_biY4 a întrebat:

Am niste intrebari legate de mecanici, mecanică etc.

O să termin clasa a 8-a si vreau sa stiu:

1. Liceul Dacia este bun pentru a urma o meserie de mecanic?

2. Ce profil este bun mecanică sau electro-mecanică?

3. Cat trebuie să stau ca ucenic ca să devin mecanic oficial si cat câștigă ucenicul?

4. Cat castiga un mecanic?

5. Care profil mă axează mai mult pe masinile normale?

6. Orice detalii imi mai puteti oferii îmi sunt de ajutor, vreau sa stiu cat mai mult.

Menționez că sunt din Pitești.
Scuze pentru greseli.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NeaNicu78 a răspuns:

Nu știu absolut nimic de liceul Dacia, daca erai din Sibiu te indrumam cu drag

: 1. E alegerea ta.

2. Electro-mecanic

3. Depinde de service, am avut ucenici și după un an luau un pic mai mult de jumătate din cat luăm eu, dar depinde de mecanicul pe care o să-l ai că profesor, și desigur de ambiția ta de-a acumula cunoștințe.

4.in Sibiu se ajunge și la 4500 dar trebuie sa știi meserie, dar cam 2500 - 3000 e un salariu la mecanicii de rând.

5. Electro - mecanic ( de ce?) În ziua de azi orice lucrare la un autoturism trebuie sa pui tester, sa stii să citești parametrii corect să ști să citești valorile într-un "freeze frame data " ( toate valorile in momentul când apare o eroare ).și trebuie să știi, să ai habar de electrica, pentru că de voie de nevoie te vei lovi des de ea.
6. Daca ții cu tot dinadinsul să devii mecanic e bine, e o meserie foarte frumoasa, e și "ff" murdara,(e plăcut să te văd interesat ), dar până la a fi practicant și ucenic e cale lungă, școala e primul pas și trebuie să-ți placă. Tinete de școală, alege un service bun și un mecanic dispus să se rupă și pentru tine nu numai pentru el ( profitori sunt destui) și în ultimul rând îți doresc ambiție, dorința, inteligenta, perseverență și sănătate., Bafta și vise împlinite?

1 răspuns: