| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, deci sunt la o scoală de fotbal din busteni si nu stiu ce sa fac... Deci nu stiu daca sa.ma apuc sau nu de fotbal, eu mă lasasem ultima data de scoală si tata a zis sa mă duca la scoală asta de fotbal, mama zicea nu ca n-am talent dar eu l-am ascultat pe tata ca prostul si îmi pare foarte rau, dar ce credeti, pot sa ajung fotbalist chiar daca nu îmi place si nu am talent? Antrenorul a zis ca talentul contează 4%, deci. Dar nu îmi place fotbalul, si in legătura cu dorul, credeti ca o sa îmi treaca?. Mama cu tata la vizitează des, dar mi-e dor si de casa ( o data pe luna stau acasa o zi)si de crăciun o luna si de vara o luna. Nu stiu, eu mi-am propus asa, de acum, pana la crăciun, daca chiar nu îmi place fotbalul plec, daca nu o sa continui. Voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crezi ca daca as continua aici pana pe la crăciun, ar începe sa îmi placă fotbalul? Sau din cotra? App, tu unde ai jucat fotbalul

| BenWilde a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vad importanta echipei la care am jucat, asa ca nu voi raspunde. Era o echipa locala din judetul meu. Nu stiu daca iti va placea sau nu. Ai putea sa incerci sa mai faci fotbal pana la Craciun, si pe urma vezi daca iti place. Dupa cum am scris in comentariul anterior, eu cu un an inainte sa ma las de fotbal am inceput sa-mi pierd interesul; deci a fost si pentru mine o decizie destul de grea si am stat pana am fost sigur de ce am vrut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar cum adica viata de fotbalist nu e asa roz?

| BenWilde a răspuns:

1. Viata de fotbalist nu e chiar asa de roz cum este afisata in media.
2. Sa faci ceva in viata ce nu iti place este una din cele mai mari greseli pe care poti sa le faci.
3. Poate talentul conteaza doar 4%, dar placerea si interesul conteaza 90%; daca nu iti face placere, nu o sa faci cine stie ce.
4. Daca ajungi un mare fotbalist, tot n-o sa fii 100% fericit, iar daca nu ajungi, o dai in bara destul de tare.
5. Sa realizezi cand ceva nu iti face placere, si sa iei o decizie de schimbare a rutei in viata, e o experienta destul de importanta (dupa parerea mea).
6. Nu ii mai asculta pe cei din jur cand vine vorba de viitorul tau. Nici pe mama, nici pe tatal tau.
7. Nu te grabi sa iei o decizie, totusi. Gandeste-te bine, si sa nu-ti fie frica sa alegi.

Si eu am facut fotbal timp de 4 ani, iar dupa al 3-a an pasiunea mea a scazut din ce in ce mai mult, pana am decis sa ma las, si sa le spun in fata parintilor mei. Sincer, nu regret absolut nimic, ba chiar sunt foarte fericit cu decizia pe care am luat-o. Iti mai amintesc odata sa nu te grabesti cu decizia. Succes. P.S. Astea sunt opiniile mele subiective. Asteapta sa mai primesti pareri, si decizi tu.