| BaiatulCuDobermanul a întrebat:

As vrea sa devin un bancher.
Imi puteti da niste sfaturi (la ce trebuie a invat mai mult, cit costa universitatea si toate ceilalte...)

Funda la cel care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Bancher adica su lucrezi intr-o banca, da?
Pai daca inca nu esti la liceu, faci liceu de mate-info sau economic, apoi dai la Academia de Studii Economice la Facultatea de Finante-Banci, faci masterat in domeniu - de exemplu Banci si politici monetare sau Banci si politici monetare sau altceva potrivit si apoi trebuie sa fii suficient de bun incat sa fii angajat intr-o banca si sa-ti faci o cariera.
Exista locuri si platite de stat (la buget, cum sunt denumite), caz in care nu platesti studiile, altfel e cam 25-30 milioane (lei vechi) pe an. Acum depinde cand o sa ajungi tu la facultate, tariful se cam schimba anual si fiecare facultate isi stabileste taxele anual.

1 răspuns:
| robert232 a răspuns:

Mai bine nu te fa bancher ca trebuie multa matematica parerea mea