| IonutAlemas a întrebat:

Salut TPU. Aveam si eu o curiozitate: care este, in medie, numarul anual de ore de zbor a pilotilor militari in Fortele Aeriene Romane?

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Top Secret. Dar pot să-ți garantez că este mult mai mic decât cel al primului turist al țării. Profu' de fizică - Ghinion Klaustrache.

| mODIN a răspuns:

Nu exista nici o medie de nici un fel, indiferent ce zic ceilalti. In primul rand, toti pilotii tind sa zboare semnificativ mai mult la inceput de cariera. Cat esti Locotenent toata ziua esti pe sus, cand esti Comandor deja incepi sa povestesti altora ce bine era cand te-ai suit ultima data in avion acum 10 ani.

In al doilea rand, depinde enorm si unde lucrezi efectiv. O sa sune traznit, dar nu poti pilotii sunt angajati la baze aeriene. Eu lucrez intr-o baza militara si aici e plin de aviatori care n-au mai zburat de luni sau chiar ani de zile.

In al treilea rand, acum vreo 2 ani a fost un accident urat in Dobrogea si au fost retrase cateva zeci de avioane din dotare. La Fetesti, care cred ca e cea mai mare baza de forte aeriene din tara, se zburau toata ziua MiG-uri, iar apoi, aproape de pe o zi pe alta, nu a mai zburat nimeni acolo, pentru ca inca asteptam sa le vina toate avioanele F-16.

| SuNaM a răspuns:

200 de ore/ an/ pilot. Asta in teorie, pentru ca de fapt, in fiecare unitate militara zboara doar,, cei mai buni'' care sunt undeva la 10 din fiecare unitate aeriana. Restul se multumesc cu simulator happy

| newaccountbye a răspuns:

Nu poate nimeni să-ți dea o cifră exactă, dar se poate face o aproximare. În medie, piloții militari din Forțele Aeriene Române zboară în jur de 200-300 de ore pe an. Ei au nevoie de multă pregătire și experiență.