| Ionut321123 a întrebat:

Care este o meserie mai buna si de ce, sofer de tir sau agent de politie ( se scot posturi in politie din sursa externa )? Am 21 de ani aproape, am terminat liceul la 19 ani, am luat B.A.C.ul dar nu am avut bani pentru a continua studiile asa ca m.am angajat ca sofer categoria b pana in prezent la 21 de ani, dar nu stiu cu ce sa incerc, la scoala de politie sau ca sofer de tir? Imi place foarte mult soferia dar am si probleme cu spatele (inceput de hernie de disc). Aici unde lucrez e prea multa munca fizica si bani putini pentru nevoile mele cum ar fi nunta, casă de facut ( iau aproximativ 2000 de lei pe luna, lucrez in Romania), eu ma gandesc ca pe tir o sa fie mai putina munca fizica. Astept sfaturi, sunt confuz. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca iti place agent de politie, opteaza pentru post.
Pe tir se castiga mai bine dar risti sa te insori cu tiru.
Esti tanar, nu merita sa-ti traiesti o mare parte din tinerete in intr-o cabina.
Banuiesc ca ai b, c si e.
Mai bine ai opta pentru D si ai gasi ceva lejer in oras si bine platit.
Pe B e cel mai naspa, munca si bani putini...

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Daca nu stii sa faci nimic cel mai bine este sa dai la Politie.
Acum chiar au nevoie si nu mai sunt pretentiosi.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ce sa faci in politie cu inceput de hernie? Nici nu cred ca ai trece teste medicale, dar si daca le-ai trece, vei fi in strada, ce faci? Te expui la pericole si chiar batai, cred ca vezi saptamanal la stiri cate-un politist "maltratat" de unu sau mai multi derbedei. Totusi, acum e momentul fiindca au nevoie de oameni, au schimbat probele, au modificat scolarizarea, dar nu te vad bine. La fel si pe TIR, poti conduce si 15 ore pe zi, 15 ore de stat in fund, nu cred ca e tocmai ok pentru spate.

| venividivici2017 a răspuns:

Daca ai de gand sa aperi tara de infractori si sa spui "NU" spagii, iti recomand la Politie... daca nu, iti recomand sofer de tir!

| Ivy86 a răspuns:

Părerea mea încearcă la politie, măcar ai o șansă la o viata mai buna.
Meseria de șofer de tir internațional nu e ușoară, și nu e pentru tineri. De ce? Pentru ca e o munca foarte grea și chiar periculoasa, o sa fii plecat minim 2-3 luni de acasă (asta dacă vrei sa strângi un ban), tot timpul asta vei dormi și manca în cabina, iar de baie nu mai vorbesc. Presupun ca ai iubita, deci o vei vedea foarte rar cam de 3-4 ori pe an. Și nici cu hernia de disc nu îți va fi bine pentru ca vei sta pe scaun cel puțin 8 ore pe zi.
Eu sunt realista cu tine, oricum de tine depinde. Banii sunt undeva la 2000-2200 euro. Dar vei pierde o data cu ei tinerețea.
Eu zic sa încerci cu politia, și ți șoferi ca plan de rezerva.
Multă sănătate și alegeri înțelepte.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna, in primul rand depinde de ceea ce te atrage pe tine, iar in doilea de unde castigi mai mult. Eu cred ca meseria de agent de politie este mult mai profitabila(mai ales daca intri la ofiteri, se castiga bine), insa ai grija ca au limita de varsta. ceea ce este important este ctu ca si sofer de tir o sa stai doar in tir, insa ca si politist o sa ai conditie fizica ceea este foarte important pentru sanatatea ta mai ales daca ai probleme cu spatele, doar nu vrei sa se agraveze. Mai mult decat atat pensiile in politie sunt destul de mari(am si eu rude in domeniul asta), de asemenea poti iesi la pensie mai devreme.si foarte important:e altceva uniforma de politist si altceva sa fii sofer de tir. Tu alegi, insa tine cont de ceea ce presupune fiecare in parte. Sper ca te am ajutat.