| Andri123 a întrebat:

Cat castiga un maistru militar pe aviație pe armă radiolocatie?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De la douămii cincisute in sus, fcț. de grad, vechime și altele

| CodrutElian1990 a răspuns:

Salariul unui maistru este identic la toti din armata, daca au acelasi grad si aceiasi functie. Le gasesti in anexa VI la legea nr. 153/2017. Veniturile difera, deoarece sunt multe sporuri care le primesc unii sau altii. Am tot scris aici din ce sunt compuse veniturile:
- Salariu - solda de grad si de functie.
- spor de vechime
- indemnizatia de hrana
- spor de dispozitiv
- spor de confindentialitate
Apoi mai sunt cateva sporuri si indemnizatii pe care le primesc anumite categorii.
- spor de izolare - radiolocatia din dispozitiv il primeste
- spor de radiatii - idem pentru orele lucrate
- solda de merit sau excelenta - doar un anumit procent (numar).
Mai sunt sporuri speciale cum sunt cele pentru muzici militare, cei care lucreaza cu documente strict secrete etc.

Acestea le primesc toate cadrele

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Scuze: ultima propozitie trebuia introdusa inainye de "Apoi mai sunt..."